Zamknij

VW odkupi auta z wadliwymi turbodieslami w dwóch niemieckich miastach

Redakcja
26.06.2017 10:30
VW odkupi auta z wadliwymi turbodieslami w dwóch niemieckich miastach
fot. materiały prasowe

Niemiecki producent samochodów zgodził się na odkupienie samochodów wyposażonych w urządzenia manipulujące podczas testów emisji spalin.

Orzeczenia sądów regionalnych w Arnsberg i Bayreuth poparły stronę pozywającą, która zażądała odszkodowania od niemieckiego producenta samochodu. Volkswagen nie zdecydował się na odwołanie od żadnej z dwóch decyzji wymiarów sprawiedliwości. 

To przełom. Po raz pierwszy poza granicami USA, właśnie w tych dwóch niemieckich miastach, Volkswagen zgodził się na odkupienie pojazdów wyposażonych w wadliwe jednostki. Sama decyzja o nieodwoływaniu się została podjęta ze względu na niską wartość omawianych samochodów.

To tym bardziej interesujące, zważywszy na oficjalne stanowisko zajmowane przez niemieckiego producenta z Wolfsburga. Volkswagen twierdzi, że o ile w Stanach Zjednoczonych naruszył ustawę o Czystym Powietrzu, o tyle nigdy nie złamał europejskiego prawa. Oprogramowanie w jednostkach miały na celu nic innego, jak ochronę silnika.

Dieselgate

We wrześniu 2015 roku okazało się, że Grupa Volkswagena zainstalowała w ponad 600 tysięcy aut na całym świecie oprogramowanie manipulujące wynikami podczas testów emisji spalin. Miało ono zaniżać emisję tlenku azotu.

Mimo afery Dieselgate, wizerunek Volkswagena nie ucierpiał tak mocno, jak to sugerowała opinia publiczna. Dowodem tego jest chociażby fakt, jakim zaufaniem produkty niemieckiego producenta z Wolfsburga darzą Szwedzi. Właśnie w tym skandynawskim kraju, który wydał na świat markę Volvo, po raz pierwszy od 54 lat rodzimy producent samochodów musiał ustąpić miejsca właśnie Volkswagenowi pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy w skali roku.

RadioZET/MS

Rozwiąż quiz

QUIZ: Rozpoznaj komendy policjanta kierującego ruchem

1
fot.

policja.pl

Co to oznacza?