Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Volkswagen pracuje nad pierwszym kabrioletem SUV

28.02.2018 13:31
xxx zet

Volkswagen planuje wprowadzić do sprzedaży od 2020 roku kabrioleta SUV-a wzorowanego na ubiegłorocznym modelu T-Roc. To część strategii zmierzającej do zwiększenia udziału firmy w rynku SUV-ów — podał we wtorek serwis Automotive News.

Volkswagen logo fot. Facebook

Prezes Volkswagena Herbert Diess oświadczył, że strategia firmy zakłada przekształcenie się VW w markę SUV-ów. Koncern planuje w 2020 roku dostarczać do klientów końcowych 20 modeli SUV-ów na całym świecie, co miałoby się przekładać na 40 proc. sprzedaży marki.

W ubiegłym roku samochody tego typu odpowiadały za 15 proc. sprzedaży aut VW — wynika z danych JATO Dynamics. Słabszy udziałów SUV-ów wśród sprzedawanych w Europie samochodów odnotowały jedynie Skoda (również będąca własnością koncernu z Wolfsburga) oraz Fiat (marka FCA) i Citroen (marka PSA). Według JATO SUV-y stanowiły średnio 28 proc. wszystkich pojazdów sprzedawanych w Europie przez poszczególne marki.

Dwudrzwiowy kabriolet T-Roc będzie produkowany w fabryce Volkswagena w Osnabruecku w kraju związkowym Dolna Saksonia w północno-zachodniej części Niemiec. Modernizacja zakładów, w których na razie powstają kompaktowe SUV-y Tiguan i coupe Porsche Cayman, ma pochłonąć 80 mln euro.

Firma zamierza produkować 20 tys. pojazdów T-Roc rocznie. W 2017 roku producent dostarczył do klientów końcowych 15,7 tys. samochodów Beetle Cabrio będących drugim pod względem sprzedaży kabrioletem w Europie (za Mazdą MX-5). Beetle Cabrio jest obecnie jedynym kabrioletem VW sprzedawanym w Europie.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń