Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Volkswagen zgłosił błędy w testach emisji i spalania

06.12.2018 12:35

Japoński oddział koncernu Volkswagen poinformował władze w Tokio o nieprawidłowościach popełnionych podczas testów zużycia paliwa i emisji spalin w nowych samochodach. 83 przypadki uchybień odnotowano w latach 2013-2018 – podała w środę agencja Kyodo.

Volkswagen fot. Shutterstock

Zgłoszenie firmy przesłane zostało do japońskiego ministerstwa transportu we wtorek. Zdaniem VW błędy zostały popełnione przez pracowników firmy w fabrykach w Niemczech i RPA. Nieprawidłowo zatwierdzali oni wyniki testów, mimo że samochody nie spełniały japońskich norm.

We wrześniu resort transportu polecił producentom samochodów działających w kraju przeprowadzić wewnętrzne dochodzenia ws. nieprawidłowości w trakcie końcowych testów pojazdów. Sprawę zapoczątkowały firmy Nissan i Subaru, które przyznały się do fałszowania danych emisji spalin i zużycia paliwa. W sierpniu podobne uchybienia zgłosiły także firmy Suzuki, Mazda oraz Yamaha.

W 2015 r. wybuchła tzw. afera Dieselgate, w którą zamieszany był VW. W wyniku dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się do zainstalowania oprogramowania znanego jako defeat device (urządzenie udaremniające) w 11 mln samochodów. W celach oszczędnościowych wyłączało ono system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń