Volvo: Nowa wersja sedana S60 bez silników Diesla

17.05.2018 13:34

Nowa wersja sedana Volvo S60 będzie oferowana klientom bez silników Diesla - ogłosił w środę producent. Samochód, który ma mieć swą premierę jeszcze wiosną tego roku będzie produkowany w nowej fabryce firmy w Stanach Zjednoczonych.

logo Volvo fot. Volvo Car Poland Facebook

Pierwotnie nowe S60 będzie dostępne z czterocylindrowymi silnikami benzynowymi oraz w dwóch wersjach hybryd typu plug-in - zapowiada Volvo.

- Nasza przyszłość to elektryczność i nie będziemy pracować nad nowym pokoleniem silników Diesla. (...) Będziemy stopniowo wycofywać się z samochodów z silnikami spalinowymi, traktując jednocześnie hybrydy jako opcję przejściową w kierunku pełnej elektryfikacji. Nowe S60 stanowi następny krok w kierunku realizacji tego planu - tłumaczył w opublikowanym oświadczeniu prezes Volvo Hakan Samuelsson.

O zaprzestaniu prac nad nowymi silnikami Diesla informował podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w marcu br. wiceprezes Volvo Lex Kerssemakers.

- Mimo tego nadal mocno wierzymy w przyszłość zelektryfikowanych silników benzynowych. W konkurencyjny sposób będziemy nadal oferować diesle. Na razie nie wiemy jak długo, ale mogę podkreślić, że nie będziemy inwestować w rozwój nowych jednostek wysokoprężnych. Doszliśmy do wniosku, że koncentrujemy się na zelektryfikowanych jednostkach benzynowych i elektrycznych. Oceniamy, że w latach 2020 - 2025 jedną połowę naszych samochodów stanowić będą egzemplarze elektryczne, a drugą pojazdy zelektryfikowane takie jak hybrydy czy hybrydy typu plug-in - podkreślał.

Kerssemakers dodał również, że Volvo na razie nie traktuje technologii ogniw paliwowych jako "priorytetu". Tego typu rozwiązania rozwijają takie marki jak m.in. BMW, Hyundai, Mercedes czy Toyota.

- Oczywiście jako niezależna marka motoryzacyjna musimy śledzić rozwój technologii wodorowej. Jednak na razie bardziej staramy się trzymać rękę na pulsie niż wydawać pieniądze na rozwój w tym kierunku - dodał Kerssemakers.

W zeszłym roku firma zapowiedziała, że każdy model oferowany od 2019 roku będzie dostępny z zelektryfikowanym napędem. Natomiast w kwietniu br. Volvo informowało, że do 2025 roku chce, aby połowę ich światowej sprzedaży stanowiły samochody elektryczne. Deklaracja padła podczas targów motoryzacyjnych w stolicy Chin, których władze chcą aby kraj stał się ważnym graczem na rynku pojazdów elektrycznych.

W 2017 roku samochody z silnikami Diesla stanowiły prawie 80 proc. całkowitej sprzedaży Volvo w Europie.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń
Tagi