Volvo zapowiada zwiększenie produkcji modelu XC40 oraz poszerzenie gamy modeli kompaktowych

28.05.2018 13:31

Belgijską fabrykę Volvo zacznie opuszczać więcej samochodów XC40, a w przyszłym roku ruszy produkcja tego modelu w Chinach – zapowiedziała w czwartek firma motoryzacyjna. Jednocześnie poinformowała o planach poszerzenia gamy modeli kompaktowych, które zastąpią V40.

logo Volvo fot. Volvo Car Poland Facebook

Rzeczniczka firmy podała, że nowe samochody powstaną na bazie kompaktowej platformy podwoziowej CMA. Jednak nie będą to hatchbacki, tak jak w przypadku V40.

XC40 to pierwszy model firmy, który korzysta z platformy CMA. Powstała ona we współpracy z siostrzaną firmą Geely Automobile. Korzysta z niej również chińska firma Lynk & CO, której udziały posiada Volvo. Do tej pory szwedzka marka otrzymała prawie 80 tys. zamówień na XC40.

Rzeczniczka firmy podkreśliła, że w związku z dużą popularnością zwiększana jest produkcja tych samochodów w fabryce w Gandawie. — Obecnie wytwarzanie XC40 ma priorytet nad innymi modelami — dodała. Szczególnie że firma kończy tam proces produkcyjny modeli S60 i V60. W Gandawie powstawać będzie też samochód Lynk & CO 01.

Zdolności produkcyjne zakładów w Gandawie są szacowane na 270-290 tys. egzemplarzy. Obecnie powstaje tam ok. 230 tys. samochodów. Według właściciela Volvo, chińskiego koncernu Geely, w pierwszej połowie 2019 roku ruszy produkcja XC40 w fabryce Luqiao w Chinach.

XC40 otrzymało w marcu tytuł samochodu roku w prestiżowym konkursie Car of The Year. To pierwszy przypadek, w którym model Volvo otrzymał to wyróżnienie.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń
Tagi