Zamknij

W 2019 roku polski rząd odda do użytku setki nowych dróg [GRAFIKA]

Redakcja
03.01.2019 12:14
budowa drogi
fot. Shutterstock

W 2019 roku kierowcy będą mieli do dyspozycji setki kilometrów nowych dróg. Rząd planuje otwarcie łącznie ponad 400 km. Gdzie pojadą kierowcy?

Z roku na rok w naszym kraju powstają kolejne kilometry nowych dróg. W zeszłym roku oddano do użytku dokładnie 321,4 km, gdzie jednym z najważniejszych fragmentów były m.in.: droga ekspresowa z Warszawy do Białegostoku (S8) czy droga w województwie pomorskim, która umożliwiła szybszy dojazd do Trójmiasta (S7). W tym roku planuje się, że powstanie 400 km nowych tras. Jednak daty ich otwarcia zależą od wielu czynników, dlatego terminy mogą nieco się opóźnić. Sprawdziliśmy nowe drogi, które pojawią się w Polsce w 2019 roku.

Autostrada A1

a1
fot. GDDKiA

W tym roku Śląsk połączy się z morzem Bałtyckim. W czerwcu zapowiedziano otwarcie czterech odcinków od Pyrzowic do Rząsawy, co w sumie daje 60 km. Nowy fragment pozwoli na ominięcie Częstochowy.

S8

VvRk9kpTURBXy9mODhjZjdmMWY5ZjE2MTczZGY4ZjI2MDQ1MTQ3NzZmNS5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw4GhMAE
fot. GDDKiA

Najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami mieszkańcy stolicy pojadą nową drogą wylotową S8 z Paszkowa do Radziejowic. W związku z tym dojazd z Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego będzie odbywał się w całości drogą ekspresową. Wówczas na Śląsk pozostanie dobudowa odcinka autostrady A1 prowadzącej od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Od tamtego momentu rozpocznie się autostrada A1, która będzie pełnić funkcję obwodnicy Częstochowy.

S5

s5
fot. GDDKiA

W pierwszych trzech miesiącach nowego roku kierowcy pojadą 16-kilometrowym odcinkiem trasy S5 z Kościanej do Radomicka, co sprawi, że dojazd z Wrocławia do Poznania będzie łatwiejszy. Natomiast w drugiej połowie 2019 roku następne fragmenty trasy S5 połączą Poznań z Bydgoszczą. Chodzi tu o odcinek z Białych Błot do Jaroszewa, dzięki któremu zmotoryzowani z Poznania i Wrocławia w prostszy sposób dojadą do Trójmiasta.

S6

s6
fot. GDDKiA

W tym roku powstanie 80 km nowych dróg nad morzem. Odcinek od podszczecińskiego Goleniowa do Kołobrzegu zostanie oddany do użytku między pierwszym a trzecim kwartałem. Oprócz tego na koniec roku, możliwy będzie przejazd 24-kilometrowym fragmentem drogi S6 od Ustronia Morskiego do Koszalina.

S17

s17
fot. GDDKiA

Do połowy 2019 roku ma powstać blisko 50 km nowych dróg z Warszawy do Lublina, które obejmą trasę od obwodnicy Garwolina, przez Gończyc i Sielc aż do miejscowości Skrudki niedaleko Lublina. Niestety, ale jest duże prawdopodobieństwo, że zaplanowane na ten rok otwarcie trasy wylotowej z Warszawy do węzła Lubelska do Garwolina może nie zostać zrealizowane na czas.

S7

s7
fot. GDDKiA

W połowie roku kierowcy pojadą nowym odcinkiem trasy S7 ze Skomielnej Białej do Rabki Zdrój. Zostanie otwarty też fragment drogi krajowej nr 47 do Chabówki.

S10

NZwk9kpTURBXy85ZTkxMTIzZmY2NjhiOThkNjI0YjU5M2U1NTBjMzliOC5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw4GhMAE
fot. GDDKiA

Na tę chwilę nie ogłoszono budowy drogi S10. Niemniej jednak do połowy tego roku ma zostać otwarta 18-kilometrowa obwodnica Wałcza.

S11

s11
fot. GDDKiA

W drugiej części tego roku kierowcy pojadą także obwodnicą Szczecinka.

Droga krajowa nr 25

25
fot. GDDKiA

W drugiej połowie 2019 roku zostanie udostępniony 5-kilometrowy odcinek obwodnicy Inowrocławia.

Droga krajowa nr 28

28
fot. GDDKiA

Na pierwszą część 2019 roku zaplanowano otwarcie 7-kilometrowego fragmentu obwodnicy Sanoka.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW