Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W 60 sekund ukradli nowego Mercedesa

28.11.2017 11:07
xxx zet

Policja z West Midlands na swoim kanale w serwisie YouTube opublikowała nagranie zarejestrowane kamerą monitoringu, na którym widać jak złodzieje ukradli białego Mercedesa z podjazdu. Zdarzenie miało miejsce w Solihull 24 listopada 2017 roku.

W 60 sekund ukradli nowego Mercedesa fot. kadr z wideo

Zuchwałej kradzieży dokonano przy wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach systemu bezkluczykowego. Złodzieje przechwycili sygnał transmisyjny w zaledwie kilkanaście sekund. Oszukano w ten sposób system Mercedesa, któremu „wydawało się”, że właściciel jest w pobliżu. Następnie wystarczyło jedynie wsiąść do auta, uruchomić silnik i odjechać.

Ogromne wady tego rodzaju rozwiązań ujawnili w marcu 2016 roku niemieccy eksperci z ADAC. Przeprowadzili testy z udziałem bezkluczykowych systemów oraz samodzielnie stworzonych urządzeń wzmacniających sygnał radiowy. Po włączeniu przyrządu byli oni w stanie otworzyć drzwi i uruchomić silnik, mimo że oryginalne kluczyki nie znajdowały się w pobliżu. To oznacza, że wykorzystanie nieskomplikowanego sprzętu pozwala na bardzo łatwą kradzież nowoczesnych aut. Nie trzeba stosować metod „jaskiniowca” rozbijając szyby, ani męczyć się z zaryglowanymi zamkami w drzwiach:

Jak może wyglądać inny scenariusz kradzieży? Jeden ze złodziei podąża za właścicielem mającym przy sobie kluczyk, aktywuje urządzenie wzmacniające. W międzyczasie jego kolega przechwytuje sygnał, odpala samochód i odjeżdża. Problem może stanowić ponowne uruchomienie jednostki, jednak jak sprawdzono – większość pojazdów można tankować, nie wyłączając w nich silnika.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Masz system bezkluczykowy w swoim pojeździe?

Oceń