Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W Krakowie taksówkarze zaatakowali kierowców Ubera

23.05.2017 11:03

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Krakowie. Pojazd kierowcy Ubera oblano kwasem a opony pocięto. To rezultat konfliktu z udziałem taksówkarzy.

W Krakowie taksówkarze zaatakowali kierowców Ubera fot. kadr z wideo

To pokłosie kolejnego obywatelskiego zatrzymania. Dochodzi do nich z inicjatywy Grupy Antyprzewozowej, funkcjonującej w miastach, gdzie działa Uber. Podczas zorganizowanych akcji jedna z osób zamawia kurs pod ustalone miejsce – tam czekają wspólnicy, którzy uniemożliwiają kierowcy odjazd, oczekując na przyjazd policji.

Tym razem wszystko przebiegało zgodnie z planem. Do pewnego momentu. Na miejsce zdarzenia zjechali się taksówkarze i kierowcy Ubera. Po zakończeniu czynności policyjnych, zgromadzeni tam ludzie zaczęli się rozchodzić. Wtedy jeden ze współpracowników Ubera dostrzegł, że jego pojazd został oblany substancją, która zniszczyła lakier. Inny z kolei zauważył pocięte opony.

Taksówkarze twierdzą, że to nie oni dopuścili się do tych czynów. Już wcześniej dochodziło do podobnych zdarzeń, na które reagowało Biuro Prasowe Uber Polska:

"

Ataki środowisk taksówkarskich są bezzasadne. Uber i podobne aplikacje mobilne działające na rynku nie są konkurencją dla taksówkarzy. Kierowcy korzystający z obu rozwiązań mają inne prawa i przywileje - taksówkarz może zabrać klienta z postoju lub z ulicy, ma dostęp do buspasów czy specjalnie wyznaczonych stref postojowych oraz rozlicza się na podstawie karty podatkowej. Kierowcy korzystający z aplikacji jak Uber, Taxify czy Heetch nie mają tego typu przywilejów - użytkownik może zamówić przejazd jedynie za pomocą aplikacji, a korzystający z Ubera przedsiębiorcy świadczą usługi zazwyczaj dodatkowo, łącząc je z innymi źródłami dochodu. Rozliczają się z podatku na zasadach ogólnych jak każdy inny przedsiębiorca (procent od dochodu, zazwyczaj 19%). W związku z tym zgadzamy się z pozostałymi uczestnikami rynku, że potrzebna jest racjonalna debata i uporządkowanie rynku, które będą odzwierciedlać zarówno wytyczne Komisji Europejskiej, jak innowacyjne modele biznesowe dające szansę na zarobek tysiącom przedsiębiorców. "

RadioZET/MS

Zagłosuj

Po czyjej stronie się opowiadacie?

Oceń