Zamknij

W Polsce powstaje autostrada dla rowerów [ZDJĘCIE+WIDEO]

Redakcja
26.09.2018 11:28
Autostrada dla rowerów
fot. kadr z wideo

W Jaworznie powstaje pierwsza w Polsce autostrada rowerowa – Velostrada. Trasa będzie składać się z dwóch jezdni i chodnika dla pieszych. Rowerzyści będą mogli po niej jeździć z prędkością maksymalną do 50 km/h.

Po co w Jaworznie buduje się autostradę dla rowerów? Chodzi głównie o to, że miasto pomimo niewielkiej liczby mieszkańców ma dużą powierzchnię. W dodatku jego zabudowa jest rozproszona. Dzielnica Jeziorki jest oddalona od centrum miasta o 4,5 km, a trasa często wiedzie przez pola. W związku z tym władze Jaworzna postanowiły wybudować Velostradę.

Projekt składa się z 10-kilometrowej trasy, na której znajdują się dwie kładki, jeden tunel i pobocze dla pieszych. Zgodnie z przepisami  kierowcy jednośladów mogą poruszać się po niej z prędkością maksymalną wynoszącą 50 km/h.

2018-09-21_13-54-10-991198_1000x
fot. UM Jaworzno

Władze miasta nie wykluczają kontroli policyjnych. Jednak głównym zadaniem patroli nie byłoby sprawdzanie rowerzystów, lecz kierowców samochodów, którzy mogliby wykorzystać Velostradę jako dodatkowy wariant w przypadku zakorkowanych dróg.

Otwarcie drogi szybkiego ruchu odbędzie się 30 września.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/um.jaworzno.pl/MW