W Polsce powstanie 200 punktów ładowania dla aut elektrycznych

29.06.2017 13:49

Decyzją Komisji Europejskiej, Greenway Infrastructure Poland zainstaluje łącznie blisko 200 ładowarek różnych typów na polskich trasach, z czego 10 z nich będzie ultraszybkich (do 350 kW).

W Polsce powstanie 200 punktów ładowania dla aut elektrycznych

Dodatkowo ma powstać 50 stacji wolnego ładowania w miejscach przesiadkowych (7-22 kW), 135 ładowarek do 50 kW oraz 10 magazynów energii przy wybranych stacjach. Realizacja projektu ma się przyczynić do rozwoju elektromobilności w Polsce i Europie Centralnej, o czym wspomniał Rafał Czyżewski, prezes zarządu GWP:

"

Decyzja Komisji Europejskiej oraz ostatnie inicjatywy polskiej administracji dobitnie pokazują, że rozwój elektromobilności w naszym kraju postępować będzie szybko. Chcemy być liderem tego rozwoju. Rozbudowa naszej sieci ładowania umożliwi rosnącej liczbie entuzjastów elektromobilności swobodne podróżowanie samochodem elektrycznym po Polsce i przyczyni się do wzrostu popytu na tego typu pojazdy. Co więcej, instalacja pierwszych ultraszybkich ładowarek wyznaczy zupełnie nową jakość technologiczną. "

Wtórował mu Peter Badik, wicerprezes zarządu GWP:

"

Wysokie standardy technologiczne i rzetelność w świadczeniu usług to nasze priorytety. Ogromnie nas ucieszył fakt, że to właśnie my będziemy wprowadzać technologię ultraszybkiego ładowania w regionie. Projekt pomoże nam osiągnąć wspólny dla Greenway i KE cel uczynienia samochodów elektrycznych. "

Projekt Greenway wspiera Komisja Europejska w ramach instrumentu Connection Europe Facility, mającego na celu zbudowanie inteligentnego systemu ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż korytarzy TEN-T, co też zostało ogłoszone 23 czerwca 2017 roku. Przedsięwzięcie dofinansowano w wysokości ponad 6,1 mln euro.

W pierwszej kolejności mają zostać uruchomione ładowarki m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie, Bielanach Wrocławskich oraz 3 w Warszawie. Docelowo mapa punktów ładowania Greenway Infrastructure Poland ma prezentować się jak na poniższej mapie:

5 do artykulu

RadioZET/MS

Oceń