Zamknij

W Wielkiej Brytanii stanie produkcja samochodów. Co to oznacza dla motoryzacji?

Redakcja
18.09.2018 10:25
fabryka Hondy
fot. Canadian Press REX EAST NEWS

Koniec marca 2019 roku może sparaliżować branżę motoryzacyjną. W tym czasie produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii zostanie wstrzymana. To spowoduje, że auta będą droższe, a czas oczekiwania na modele będzie ekstremalnie długi.

Dokładnie chodzi o datę 29 marca 2019 roku. W tym konkretnym dniu Wielka Brytania opuści Unię Europejską, a co za tym idzie – produkcja samochodów zostanie zatrzymana. Fabryki na Wyspach mają takie marki jak: BMW, Honda czy Nissan. Producenci już zastanawiają się, jak rozwiązać ten problem.

W zakładzie Hondy w Swindon, w którym powstaje popularny Civic nie ma magazynów, a poszczególne części trafiają tam dosłownie, co do minuty. Na przykład: fotele samochodowe docierają na miejsce na 75 minut przed montażem w pojeździe. A co, jeśli ciężarówki z częściami utkną na granicy? Japońskie przedsiębiorstwo może stracić blisko 2 mln funtów za wypełnianie dokumentów, które opóźnią dotarcie sprzętu na miejsce od 3 do 9 dni. Liczba części jest tak ogromna, że Honda musiałaby wybudować magazyn wielkości…42 boisk do piłki nożnej.

BMW już przygotowuje specjalny pakiet szkoleń dla swoich dostawców, które pozwolą im na szybsze przekroczenie granicy. Inni producenci zamierzają przenieść linie montażowe w inne miejsce – w ostatnim czasie Land Rover otworzył fabrykę na Słowacji.

Pod koniec marca przyszłego roku dealerzy mogą mieć związane ręce: auta staną się droższe, a czas na ich odbiór znacznie się wydłuży, tworząc gigantyczne kolejki.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW