W kilkanaście sekund ukradł luksusowe Audi w Zielonej Górze

31.05.2017 11:19

Nocą, 30 maja (z poniedziałku na wtorek), złodzieje ukradli Audi A7 zaparkowane pod jednym z domów na ulicy Braci Gierymskich w Zielonej Górze. Właściciel zawiadomił policję parę minut po zdarzeniu. Mimo to, nie udało się zlokalizować luksusowego samochodu.

W kilkanaście sekund ukradł luksusowe Audi w Zielonej Górze fot. kadr z wideo

Kradzież została zarejestrowana kamerą monitoringu. Złodzieje potrzebowali zaledwie kilkunastu sekund, by wsiąść do pojazdu i odjechać. Akcja przebiegła niemal tak sprawnie, jakby wsiadali do własnego pojazdu. Jak to możliwe?

Wykorzystali lukę w zabezpieczeniach systemu bezkluczykowego, przechwytując sygnał kluczyka. Proces otwarcia samochodu trwał zaledwie kilkanaście sekund. Przedłużono sygnał transmisyjny, oszukując system Audi, któremu „wydawało się”, że właściciel jest w pobliżu. Następnie wystarczyło jedynie wsiąść do auta, uruchomić silnik i odjechać.

Ogromne wady tego rodzaju rozwiązań ujawnili w marcu 2016 roku niemieccy eksperci z ADAC. Przeprowadzili testy z udziałem bezkluczykowych systemów oraz samodzielnie stworzonych urządzeń wzmacniających sygnał radiowy. Po włączeniu przyrządu byli oni w stanie otworzyć drzwi i uruchomić silnik, pomimo że oryginalne kluczyki nie znajdowały się w pobliżu. To oznacza, że wykorzystanie nieskomplikowanego sprzętu pozwala na bardzo łatwą kradzież nowoczesnych aut. Nie trzeba stosować metod „jaskiniowca” rozbijając szyby, ani męczyć się z zaryglowanymi zamkami w drzwiach:

Jak może wyglądać inny scenariusz kradzieży? Jeden ze złodziei podąża za właścicielem mającym przy sobie kluczyk, aktywuje urządzenie wzmacniające. W międzyczasie jego kolega przechwytuje sygnał, odpala samochód i odjeżdża. Problem może stanowić ponowne uruchomienie jednostki, jednak jak sprawdzono – większość pojazdów można tankować, nie wyłączając w nich silnika.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Macie samochód z systemem bezkluczykowym?

Oceń