Zamknij

W przyszłym roku kierowców czekają kolejne podwyżki. Za co zapłacą więcej?

Redakcja
19.12.2018 09:34
samochody, korek
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Właściciele pojazdów muszą przygotować się na kolejne podwyżki, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Część z uzyskanej kwoty trafi do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Od 1 stycznia 2019 roku kierowcy zapłacą więcej za brak ubezpieczenia OC. Opłaty nie ominą także tych, którzy nie ruszają swoich aut z garaży. Kara za brak ubezpieczenia wyliczana jest z płacy minimalnej i w przyszłym roku trzeba będzie zapłacić do 2250 zł. Dodatkowo od Nowego Roku za brak polisy OC wzrośnie kwota mandatów.

Podwyżki OC: Kary dla spóźnialskich

Kierowcy, którzy zapomną o zapłaceniu ubezpieczenia do trzech dni, zostaną ukarani kwotą 900 zł. Jeśli opóźnienie będzie dłuższe, ale do 14 dni, mandat wzrośnie do 2250 zł. Po dwóch tygodniach kara będzie wynosić 4400 zł.

Podwyżki dla kierowców: Opłata emisyjna

W 2019 roku zacznie obowiązywać tzw. opłata emisyjna, która będzie wliczana w cenę paliwa w wysokości 8 gr za litr. W ramach nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych powołano specjalny Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, do którego trafi 15 proc. środków pozyskanych z podatku. Reszta, czyli 85 proc., zasili konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki projektowi miasta będą mogły tworzyć strefy czystego transportu, do których za darmo wjadą pojazdy na hybrydę plug-in, auta wodorowe i elektryczne. Reszta będzie musiała zapłacić 2,5 zł za godzinę.

Podwyżki dla kierowców: Opłata jakościowa

Następną podwyżką miała być opłata jakościowa za przeglądy samochodowe. Rząd miał nałożyć obowiązek zapłacenia za badanie techniczne dodatkowych 3,5 zł. Jednak prezes Kaczyński wstrzymał wprowadzenie ustawy.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/onet.pl, autokult.pl/MW