W tej kategorii Polacy są liderami w Europie. Wyprzedziliśmy nawet Rosję!

10.01.2019 14:55

Eurostat opublikował najnowszy raport, w którym Polacy są zdecydowanymi liderami w jednej kategorii. Okazuje się, że w naszym kraju najwięcej kierowców jeździ samochodami zasilanych przez autogaz. Żaden kraj w Europie nie może pochwalić się takim wynikiem.

ruch drogowy fot. Grzegorz Banaszak REPORTER East News

Jeszcze trzy lata temu w 15 państwach członkowskich UE ponad połowę pojazdów stanowiły auta zasilane benzyną. W środę Eurostat opublikował najnowszy raport obejmujący 24 kraje Unii Europejskiej (dla których dane są dostępne). Okazuje się, że teraz najwięcej samochodów korzystających z tego paliwa jeździ na Cyprze – wynik 86 proc. W pierwszej trójce znalazła się też Finlandia (75 proc.) i Węgry (70 proc.).

Liderem wśród państw, w których dominuje olej napędowy jest Francja (69 proc. diesli). Na „podium” uplasowała się Litwa (65 proc.) i Luksemburg (64 proc.). Powyżej 50 proc. samochodów jeżdżących na dieslu znajdziemy w: Belgii, Austrii, Hiszpanii, Portugalii i na Łotwie.

Jeśli chodzi o autogaz to europejskim liderem jest Polska. W kraju nad Wisłą aż 16 proc. pojazdów zasilanych jest autogazem. Tylko 10 proc. takich samochodów znajdziemy na Litwie, a po 8 proc. we Włoszech i na Łotwie. Polacy już w 2017 roku wyprzedzili Rosję i pewnie prowadzą w tej kategorii.

Główną przyczyną korzystania z autogazu jest cena. W Polsce istnieje ponad 6 tys. punktów tankowania autogazu, a ich liczba wciąż rośnie.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/forbes.pl, Twitter/MW

Oceń