Zamknij

WORDY szykują się na prawdziwe oblężenie. Dlaczego?

Redakcja
06.02.2018 09:19
WORDY szykują się na prawdziwe oblężenie. Dlaczego?
fot. PAP

Kolejne oblężenie WORD-ów jest nieuniknione. Od czerwca wejdzie w życie nowy pakiet dla nowych kierowców. Czego będzie dotyczył?

Chociaż wszyscy obawiają się, że wraz ze zmianami ośrodki szkolenia przyszłych kierowców znów będą masowo oblegane, w tej chwili nie odnotowano wzmożonego zainteresowania przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

— Nie mogę potwierdzić, że przeżywamy oblężenie. Ruch w WORD-ach jest normalny — uspokaja warszawski WORD.

Podobnie jest w innych miastach. Jednak zdaniem jednego z pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego prawdziwe oblężenie zacznie się w kwietniu. Zaleca on, aby nie czekać na ostatnią chwilę, lecz zapisać się na egzamin najszybciej, jak to jest tylko możliwe.

Rozwiąż QUIZ na prawo jazdy!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Jaki może być skutek niewyważenia kół jezdnych w pojeździe?

Zmiany wynikają z nowelizacji prawa, która wejdzie w życie 4 czerwca 2018 roku. Wówczas każda osoba, która zda egzamin na prawo jazdy, zostanie objęta specjalnym okresem próbnym. W tym czasie kierowca będzie musiał spełnić kilka wymogów.

Okres próbny i szkolenie

W trakcie dwuletniego okresu próbnego świeżo upieczony kierowca między czwartym a ósmym miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy będzie miał obowiązek wzięcia udziału w kursie doszkalającym. Zajęcia będą odbywały się w ośrodku WORD i będą składać się z dwugodzinnych zajęć teoretycznych i godzinnej praktyki w doskonaleniu jazdy.

Zagłosuj

Czy dzięki wprowadzonym zmianon bezpieczeństwo na drogach ulegnie poprawie?

Liczba głosów:

Głównym zamierzeniem jest pokazanie kierowcy, czym grozi nadmierna prędkość. Za kurs trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Cenę ustali minister transportu, ale już w tej chwili koszty nie przekroczą 100 złotych za teorię i 200 zł za szkolenie praktyczne. W razie nieprzystąpienia do kursu lub niedostarczenia do starostwa zaświadczenia o jego ukończeniu prawo jazdy zostanie odebrane.

Nowy pakiet to nie tylko kurs

To nie koniec zmian. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego kierowca będzie musiał podlegać innym ograniczeniom prędkości:

— w okresie zabudowanym bez względu na porę dnia będzie mógł poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h;

— poza obszarem zabudowanym zamiast 100km/h, prędkość ta będzie wynosić 80 km/h;

— na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych kierowca nie będzie mógł przekroczyć 100 km/h.

Od chwili odebrania prawa jazdy kategorii B wszyscy ci, którzy będą chcieli rozpocząć pracę jako kierowca zawodowy, będą musieli o tym zapomnieć. Zmiany tego zabraniają przez pierwsze osiem miesięcy.

Jeśli w przeciągu dwóch pierwszych lat od uzyskania prawa jazdy kierowca popełni dwa wykroczenia, okres próbny wydłuży się o kolejne dwa lata. Jednocześnie dodatkową karą będzie skierowanie na badania psychologiczne, a także kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W razie popełnienia trzech wykroczeń albo jednego przestępstwa drogowego w trakcie dwuletniego okresu próbnego kierowca straci prawo jazdy.

RadioZET.pl/moto.pl/MW