Zamknij

Wariackie opłaty na szpitalnych parkingach. Nadciągają poważne zmiany!

Redakcja
24.10.2018 11:14
parking
fot. Shutterstock

Ceny przy parkingowych szpitalach wołają o pomstę do nieba. Najbardziej cierpią na tym pacjenci i rodziny, które ich odwiedzają. Głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich i nawołuje do rozwiązania tego problemu.

Opłaty za postój parkingowy przy szpitalach są wyższe niż cena za parkowanie w centrum miasta, tymczasem dla chorych i ich rodzin liczy się każdy grosz, który muszą przeznaczyć na leki czy terapię. Jednak muszą oni mieć przygotowany osobny budżet na opłaty parkingowe przed szpitalem. W tamtych miejscach rzadko kiedy zostawia się samochód na jedną godzinę, bo załatwianie spraw w przychodni zazwyczaj znacznie się wydłuża. Dlatego stwarza to idealną okazję dla szpitali i prywatnych firm do sporego zarobku.

Zagłosuj

Czy opłaty za parkowanie przy szpitalach powinny zostać zmniejszone?

Liczba głosów:

Ponadto ci drudzy najczęściej ustalają swój regulamin, gdzie w razie niezapłacenia za parkowanie lub niedopłacenia za przedłużający się czas postoju grozi wysoka kara finansowa. Osoby korzystające z takich miejsc zazwyczaj nie mają czasu na zapoznanie się z regułami i nieświadomie narażają się na ogromne wydatki.

Do całej sytuacji odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który napisał pismo do szefa MZ Łukasza Szumowskiego, w którym podkreślił, że wysokie opłaty ograniczają prawa pacjentów do kontaktu z najbliższymi. RPO zaznaczył, że sytuacja pacjentów znacząco różni się od klientów galerii handlowych, którzy w razie niekorzystnych opłat za parkowanie zawsze mogą wybrać inne centrum handlowe. Inaczej to wygląda u pacjentów przychodni lub szpitali.

Dodatkowo koszty opłat ponoszą osoby starsze o ograniczonej możliwości poruszania się. Dlatego Adam Bodnar zwrócił się z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Rzecznik Praw Obywatelskich zaproponował, aby firmy, które prowadzą działalność na szpitalnych parkingach, w swoich postępowaniach przetargowych uzależniali się od nieprzekroczenia maksymalnej stawki godzinowej.

Innym warunkiem byłaby rezygnacja przedsiębiorstw z kar umownych.  

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW