Warszawa. Już wkrótce sprawdzisz wolne miejsca parkingowe w telefonie

05.07.2017 14:29

ZDM rozpoczyna dialog techniczny po zakończonych testach system e-parkowania, mającym na celu ułatwienie kierowcom znajdowania miejsc parkingowych. Wdrożenie systemu może kosztować nawet 40 milionów złotych.

Warszawa. Już wkrótce sprawdzisz wolne miejsca parkingowe w telefonie fot. radiozet.pl

W większych aglomeracjach znalezienia miejsca w ścisłym centrum o newralgicznych godzinach wręcz graniczy z cudem. Osoby poruszające się samochodami często krążą dookoła, czekając aż ktoś zwolni „trochę” przestrzeni chociażby przy chodniku. Dlatego w lipcu 2017 roku firma Comarch po rozstrzygniętym przetargu na dostarczenie wersji testowej specjalnego systemu informującego mieszkańców o dostępnych miejscach parkingowych na terenie Warszawy, rozpoczęła testy dwóch technologii na placu Konstytucji i przy Dworcu Centralnym.

Kierowcy mogli pozyskiwać informacje na temat liczby wolnych miejsc przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej oraz strony internetowej z interaktywną mapą. Przetestowane zostały dwie różne technologie – pierwszą z nich oparto o bezprzewodowe czujniki zamontowane w nawierzchni, a drugą na kamerach skierowanych na parking.

Dialog techniczny ma pomóc w ustaleniu wszelkich istotnych kwestii, które powinny znaleźć się w specyfikacji warunków zamówienia w zakresie opisu przedmiotu produktu, konfrontując przy tym potrzeby z możliwościami realizacji na rynku, co też wynika z oficjalnego komunikatu wydanego przez ZTM:

"

Przedmiotem dialogu technicznego jest w tym przypadku usługa e-parkowanie, polegająca na kontroli zajętości miejsc postojowych za pomocą systemu kamer lub czujników. Za pomocą tej usługi możliwe jest też informowanie kierowców o statusie wybranych miejsc oraz naprowadzaniu na wolne miejsce przy użyciu urządzeń wyposażonych w GPS i Internet. Wszyscy zainteresowani mogą zgłosić wolę przystąpienia do dialogu technicznego w terminie do 17 lipca 2017 r. (poniedziałek) do godz. 15.00. "

RadioZET/zdm.waw.pl/MS

Oceń