Warszawa. Motocykliści będą mogli korzystać z buspasów od wiosny 2018 roku

28.09.2017 13:51

ZTM, ze względu na uzyskane wyniki badania zleconego Politechnice Warszawskiej, zdecydował się na zezwolenie motocyklistom na poruszanie się buspasami już od 2018 roku.

Warszawa. Motocykliści będą mogli korzystać z buspasów od wiosny 2018 roku fot. kadr z wideo

Wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy, Renata Kaznowska, poinformowała o tym, że motocykliści będą mogli korzystać z buspasów już od „nowego sezonu” w ramach testów mających trwać rok. Zarówno Zarząd Transportu Miejskiego, jak i Wydział Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Biura Polityki Mobilności i Transportu, będą obserwować sytuację, poddając przy tym ocenie kwestie bezpieczeństwa oraz płynności w ruchu.

Po okresie testowym przyjdzie czas na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie zezwolenia motocyklistom na poruszanie się buspasami w obrębie Warszawy. Wiceprezydent powołała się na szczegółowe badania przeprowadzone przez Politechnikę Warszawską. Ze względu na kwestie prawne, wymagana jest zmiana regulacji w zakresie buspasów, stąd wdrożenie planowane jest od wiosny 2018 roku.

Ze sporządzonych przez Politechnikę Warszawską badań wynika, że i tak w zdecydowanej większości motocykliści poruszają się po buspasach i zachowują na nich większą ostrożność niż poza nimi. Aż 90% z nich na odcinku ulicy Radzymińskiej w trakcie przeprowadzanych analiz nie przekraczało dozwolonej prędkości. Co istotniejsze – w trakcie trwania całego badania nie doszło do ani jednej sytuacji, w której motocykl na buspasie zmusiłby kierowcę autobusu do zmiany prędkości lub kierunku jazdy.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jesteś za podniesieniem kar za przekroczenie prędkości?

Oceń