Zamknij

Wideorejestratory niezgodne z rozporządzeniem ministra? Jest odpowiedź policji

Redakcja
02.02.2018 10:55
Wideorejestratory niezgodne z rozporządzeniem ministra? Jest odpowiedź policji
fot. policja.pl

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji skomentowało ostatnie pogłoski na temat nieprawidłowości pomiarów.

Liczba kierowców podważających zdanie policji w związku z pomiarami prędkości się zwiększa. Z kolei sądy zaznaczają, że wideorejestrator jest niezgodny z warunkami rozporządzenia Ministra Gospodarki z 17 lutego 2014 roku.

Jednym z pokrzywdzonych był Krzysztof Hołowczyc. W 2013 roku u polskiego kierowcy rajdowego policyjny patrol zmierzył prędkość, gdzie urządzenie wykazało, że trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski na drodze z ograniczeniem do 90 km/h jechał o 114 km/h więcej. Hołowczyc nie zgodził się na mandat, więc sprawa trafiła do sądu. Ostatecznie wykazano, że kierowca jechał o 71 km/h za szybko, a nie 114, jak zmierzyli policjanci.

Zagłosuj

Czy policjanci powinni korzystać z wideorejestratorów?

Liczba głosów:

Argumenty policji

Według Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wideorejestratory spełniają rozporządzenia Ministra Gospodarki. Prezes Głównego Urzędu Miar zezwolił na korzystanie z urządzenia, które polega na odcinkowym pomiarze prędkości. Dlatego skoro w kompetencji organu nie ma żadnego sprzeciwu, policja nie widzi przeszkód w stosowaniu wideorejestratorów.

— Tym samym, brak jest podstaw do wycofania z eksploatacji prędkościomierzy kontrolnych używanych przez policję — podano w komunikacie.

Dodatkowo zaznaczono inne funkcje urządzeń, których zadaniem jest także dokumentacja wszystkich nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że każdy kierujący pojazdem ma prawo do podważenia wyników pomiaru oraz może skierować sprawę do sądu w celu jej rozpatrzenia.

RadioZET.pl/MW