Zamknij

Wiele firm sprzedaje w Polsce prawo jazdy. "Z oferty skorzystali już przedstawiciele rządu"

Redakcja
03.04.2018 11:14
prawo jazdy
fot. KONSTANTIN SOLUNSKI East News

W Polsce mnóstwo firm sprzedaje ukraińskie prawo jazdy bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorstwa pomagają zdobyć prawo jazdy bez żadnych egzaminów. Taka usługa kosztuje od tysiąca do trzech tysięcy euro. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a z oferty - według zapewnień tych firm - mieli skorzystać już m.in. przedstawiciele rządu.

Kilka lat temu kupowanie ukraińskiego prawa jazdy cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Wówczas firmy specjalizujące się w tego typu usłudze powoływały się na znajomości w wydziale komunikacji i milicji drogowej na Ukrainie. Wtedy warunkiem koniecznym był meldunek u naszych wschodnich sąsiadów.

Dziś podobnych ogłoszeń jest jeszcze więcej. Dziennikarze serwisu brd24.pl postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie i sprawdzili jedną z firm: Turbobersh.com. W filmie opublikowanym na YouTubie koncern wyjaśnia, że może pomóc w zdobyciu dokumentu bez konieczności wychodzenia z domu i zdawania egzaminów.

Oferta dotyczy zarówno tych, którzy stracili prawo jazdy z powodu przekroczenia punktów karnych, jak i tych starających się o dokument po raz pierwszy. Tajemnicza firma przekonuje, że dzięki nim "dokument otrzymało ponad trzy tysiące Polaków, w tym przedstawiciele rządu".

Kupienie prawa jazdy: Jak to wygląda?

Na portalu brd24.pl zamieszczono rozmowę telefoniczną z konsultantką przedsiębiorstwa Turbobersh.com, która wyjaśnia, że prawo jazdy uzyskuje się w ciągu kilkunastu dni i wcale nie trzeba wyjeżdżać na Ukrainę.

Są dwie możliwości zdobycia dokumentu: pierwszą z nich jest kupienie prawa jazdy z 2014 roku z Krymu, na który czeka się dwa tygodnie, a jego łączny koszt wynosi 1000 euro. Druga opcja jest zdecydowanie droższa i dotyczy ukraińskiego prawa jazdy z 2018 roku. Na dokument czeka się do miesiąca i trzeba za niego zapłacić 3000 euro. W odróżnieniu od pierwszej opcji tutaj dodatkowo otrzymujemy potwierdzenie ukończenia szkoły jazdy.

Według konsultantki prawo jazdy z Ukrainy bez żadnego problemu można wymienić na polski dokument, a cały proces jest w pełni legalny. Jednak prawo jazdy z Krymu lepiej wymienić w Belgii, ponieważ w Polsce ta sztuka może się nie udać.

Rozwiąż QUIZ na prawo jazdy!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Kierowcy z prawem jazdy kategorii B otrzymają nowe uprawnienia

WORDY szykują się na prawdziwe oblężenie. Dlaczego?

RadioZET.pl/brd24.pl/MW