Wiele firm sprzedaje w Polsce prawo jazdy. "Z oferty skorzystali już przedstawiciele rządu"

03.04.2018 11:14

W Polsce mnóstwo firm sprzedaje ukraińskie prawo jazdy bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorstwa pomagają zdobyć prawo jazdy bez żadnych egzaminów. Taka usługa kosztuje od tysiąca do trzech tysięcy euro. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a z oferty - według zapewnień tych firm - mieli skorzystać już m.in. przedstawiciele rządu.

prawo jazdy fot. KONSTANTIN SOLUNSKI East News

Kilka lat temu kupowanie ukraińskiego prawa jazdy cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Wówczas firmy specjalizujące się w tego typu usłudze powoływały się na znajomości w wydziale komunikacji i milicji drogowej na Ukrainie. Wtedy warunkiem koniecznym był meldunek u naszych wschodnich sąsiadów.

Dziś podobnych ogłoszeń jest jeszcze więcej. Dziennikarze serwisu brd24.pl postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie i sprawdzili jedną z firm: Turbobersh.com. W filmie opublikowanym na YouTubie koncern wyjaśnia, że może pomóc w zdobyciu dokumentu bez konieczności wychodzenia z domu i zdawania egzaminów.

Oferta dotyczy zarówno tych, którzy stracili prawo jazdy z powodu przekroczenia punktów karnych, jak i tych starających się o dokument po raz pierwszy. Tajemnicza firma przekonuje, że dzięki nim "dokument otrzymało ponad trzy tysiące Polaków, w tym przedstawiciele rządu".

Kupienie prawa jazdy: Jak to wygląda?

Na portalu brd24.pl zamieszczono rozmowę telefoniczną z konsultantką przedsiębiorstwa Turbobersh.com, która wyjaśnia, że prawo jazdy uzyskuje się w ciągu kilkunastu dni i wcale nie trzeba wyjeżdżać na Ukrainę.

Są dwie możliwości zdobycia dokumentu: pierwszą z nich jest kupienie prawa jazdy z 2014 roku z Krymu, na który czeka się dwa tygodnie, a jego łączny koszt wynosi 1000 euro. Druga opcja jest zdecydowanie droższa i dotyczy ukraińskiego prawa jazdy z 2018 roku. Na dokument czeka się do miesiąca i trzeba za niego zapłacić 3000 euro. W odróżnieniu od pierwszej opcji tutaj dodatkowo otrzymujemy potwierdzenie ukończenia szkoły jazdy.

Według konsultantki prawo jazdy z Ukrainy bez żadnego problemu można wymienić na polski dokument, a cały proces jest w pełni legalny. Jednak prawo jazdy z Krymu lepiej wymienić w Belgii, ponieważ w Polsce ta sztuka może się nie udać.

Rozwiąż QUIZ na prawo jazdy!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy fot. Archiwum RadioZET.pl

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Kierowcy z prawem jazdy kategorii B otrzymają nowe uprawnienia

WORDY szykują się na prawdziwe oblężenie. Dlaczego?

RadioZET.pl/brd24.pl/MW

Oceń