Zamknij

Wielkanoc 2019: Jak bezpiecznie zachować się na drodze? O czym warto pamiętać?

Maciej Walasek
18.04.2019 11:24
policja
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Wielkanoc to czas spotkań w gronie rodziny, do której często trzeba dojechać. W trakcie świąt policjanci będą czuwać na drogach i pilnować, żeby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu. O czym warto pamiętać, wyjeżdżając do rodziny? Jak zachowywać się w trakcie jazdy samochodem?

Wielkanoc to czas, w którym wiele osób opuści swoje domy, żeby wyjechać w długą podróż do rodziny. W trakcie świątecznego okresu policja będzie przeprowadzać wzmożone kontrole i pomagać zmotoryzowanym w bezpiecznym dotarciu do celu. Zanim wyjedziemy w drogę, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Wielkanoc 2019: O czym pamiętać w czasie jazdy?

Zanim udamy się w podróż, warto sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych niebezpiecznych sytuacji na drodze, wynikających z awarii auta. Mundurowi zaznaczają, żeby zmotoryzowani kierowali się zasadą: wolniej = bezpieczniej. W czasie jazdy należy kierować się rozsądkiem i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Poza swoim bezpieczeństwem należy zwracać uwagę, czy reszta pasażerów ma zapięte pasy. Co więcej, kiedy przewozimy najmłodszych, nie można zapomnieć o fotelikach.

Wielkanoc 2019: Policja rozpoczyna akcję Wielkanoc: Na drogi wyjedzie wszystko, co mierzy prędkość

Funkcjonariusze przestrzegają, że ogromne niebezpieczeństwo na drogach stwarzają nietrzeźwi kierowcy, dlatego nie siadajmy za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach. W czasie jazdy nie zapominajmy, że droga publiczna to nie jest tor wyścigowy, nie ma tu miejsca na brawurę, więc zdejmijmy nogę z gazu. Lepiej dojechać do celu o kilka minut później, ale przynajmniej bezpiecznie i szczęśliwie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się świątecznym czasem.

Kiedy zjeżdżamy np. na stację benzynową i musimy oddalić się od naszego pojazdu, sprawdźmy, czy wystarczająco zabezpieczyliśmy auto. Samochód należy pozostawiać w miejscu do tego wyznaczonym, które jest oświetlone i strzeżone. Jeżeli przewozimy cenne przedmioty (np. laptop, telefon komórkowy, dokumenty), nie zostawiajmy ich w widocznych miejscach. Najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie ich ze sobą.

Wielkanoc 2019: Jak zachować się w trakcie podróży: Przykłady zachowań

Policja przed akcją „Wielkanoc” przypomina kierowcom o

kilku poprawnych zachowaniach na drodze

:

- jedź z bezpieczną prędkością, dopuszczalną na danym odcinku drogi;

- zachowuj się właściwe wobec innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych i rowerzystów;

- nie zapominaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa;

- nie prowadź samochodu po spożyciu alkoholu albo innych środków;

- nie zachowuj się agresywnie na drodze, unikaj niebezpiecznych manewrów;

- nie korzystaj w trakcie jazdy z telefonu komórkowego;

- rób krótkie przerwy w podróży.

Policyjna akcja „ Wielkanoc” potrwa od 19 do 23 kwietnia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/policja.pl/MW