Zamknij

Wiemy, gdzie w Polsce powstanie pierwsza strefa czystego transportu

Redakcja
28.12.2018 13:54
samochody
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Krakowscy radni jako pierwsi w Polsce podjęli decyzję o wprowadzeniu w swoim mieście strefy czystego transportu. Powstanie ona w turystycznej dzielnicy Kazimierz. Plan wejdzie w życie na próbę na ograniczonym obszarze.

Kraków wprowadza pierwszą w Polsce strefę czystego transportu. Radni postanowili ograniczyć ruch samochodów w dzielnicy Kazimierz, który zacznie obowiązywać od 4 stycznia 2019 roku. Na tę chwilę chodzi o plac Nowy – centralną część Kazimierza i szesnaście okolicznych ulic.

Pierwsza strefa czystego transportu w Polsce: Kto może do niej wjechać?

Do strefy czystego transportu będą mogli wjechać jedynie jej mieszkańcy i właściciele firm. Ci drudzy będą mieli prawo wjazdu do końca 2025 roku. Po przekroczeniu terminu przedsiębiorcy będą musieli korzystać z pojazdów niskoemisyjnych.

Identyczne zasady właścicieli przedsiębiorstw będą dotyczyć taksówkarzy, których auta po 2025 roku będą musiały być wyposażone w napęd elektryczny, wodorowy lub na gaz. Strefa będzie obowiązywać przez pół roku. Jeśli testy wypadną zgodnie z oczekiwaniami radnych, zasady zostaną wprowadzone na stałe.

Rząd przedstawił projekt nowych znaków dla stref ekologicznych [FOTO]

Uważa się, że dzięki strefie czystego transportu liczba samochodów na Kazimierzu zmniejszy się o połowę. Jedna z najbardziej zatłoczonych dzielnic w Krakowie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wiele osób obawia się, że wokół strefy dojdzie do paraliżu komunikacyjnego. Jednak władze Krakowa uspokajają, że będą monitorować sytuację.

Strefy czystego transportu pozwalają wjechać na teren wyłącznie pojazdom wyposażonym w tzw. czysty napęd, czyli na gaz, wodór lub prąd. Takie obszary mogą powstawać w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców w centrum lub w dzielnicach ze ścisłą, śródmiejską zabudową.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW