Zamknij

Winiety znikają z Europy

Redakcja
29.05.2018 11:27
autostrada A4
fot. Mieczysław Michalak Agencja Gazeta

Komisja Europejska zaproponowała wycofanie winiet i zastąpienie ich opłatami za przejechany dystans. Zmiany mają nastąpić w 2023 roku.

Obecnie w państwach Unii Europejskiej obowiązują systemy tygodniowych, miesięcznych i rocznych opłat za przejazd drogami. Komisja Europejska przygotowała projekt zmian, które zapowiadają zniesienie winiet i wprowadzenie opłat za przejechany dystans. Luksemburski europoseł, Georges Bach, zapowiedział wycofanie winiety do 2023 roku.

Eurowinieta: Co to jest? Na czym polega?

Eurowinieta to elektroniczny system poboru opłat drogowych w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii i Szwecji. Opłaty obejmują wszystkie pojazdy ciężarowe o masie do 12 ton, które poruszają się po autostradach i drogach ekspresowych. Eurowinietę wykupuje się na określony czas. Podobne rozwiązania wykorzystuje się w innych krajach członkowskich UE.

Zaproponowane zmiany mają sprawić, że przejazdy staną się bardziej sprawiedliwe. Innym celem projektu jest realizacja unijnego programu redukcji emisji gazów w sektorze transportowym. Modyfikacja zasad ma wprowadzić różnego rodzaju stawki dla samochodów, uzależniając je od wielkości emisji CO2.

Przepisy mają wejść w życie w 2023 roku dla samochodów ciężarowych (propozycja KE przewidywała 2024 rok), a dla samochodów osobowych w 2026 roku.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW