Wirtualne testy autonomicznych samochodów są bezpieczniejsze i tańsze

27.11.2017 10:35
xxx zet

Firma Cruden, oferująca profesjonalne symulatory jazdy, jest zdania, że bezpieczniej przenieść testy pojazdów autonomicznych z rzeczywistości na wirtualny grunt.

Wirtualne testy autonomicznych samochodów są bezpieczniejsze i tańsze fot. materiały prasowe

Rząd brytyjski wprowadził konkretne zmiany zarówno w przepisach, jak i w budżecie, aby umożliwić firmom motoryzacyjnym rozpoczęcie testów pojazdów samojezdnych na drogach publicznych bez udziału człowieka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. A zatem nawet jeśli badanie tych technologii w laboratorium jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne, wydaje się, że rząd chce, aby te samochody były testowane w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego.

Przeciwnikiem tego rodzaju działań jest Jelle van Doornik, inżynier ds. rozwoju w Cruden:

"

Powtarzalne i kontrolowane testy dla pojazdów autonomicznych o poziomie 3, 4, a nawet 5, nie mogą być przeprowadzane na brytyjskich drogach o rzeczywistym natężeniu bez ryzyka wypadków, stąd też przemysł musi stosować testy w symulatorach. Dzięki wyrafinowanym, realistycznym symulatorom jazdy Cruden możliwe jest testowanie zaawansowanych systemów wspomagania oraz technologii samojezdnych. Jesteśmy gotowi do współpracy z producentami pojazdów, podmiotami zajmującymi się regulacjami, czy ekspertami. Z chęcią omówimy w jaki sposób symulacja może pomóc w rozwoju autonomicznych samochodów. "

W 2016 roku zrobiło się głośno o naukowcach z Darmstadt University w Niemczech, współpracujących z Intel Labs. Wspólnymi siłami opracowali sprytną metodę importu danych z GTA do komputerów, co finalnie posłużyło do nauki autonomicznych pojazdów sprawniejszego poruszania się po drogach.

Zdaniem badaczy, dane zaimportowane z nowoczesnych gier mogą być „prawie tak dobre lub nawet niekiedy lepsze” od tych uzyskanych w rzeczywistych warunkach. W dodatku takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie kosztów rozwoju systemu autopilota.

Twórcom udało opracować się specjalne oprogramowanie, które potrafi rozpoznać różne obiekty na drodze w grze. W rezultacie udało im się zwiększyć efektywność procesu pozyskiwania przetworzonych danych, które następnie są wykorzystywane do nauczania autonomicznych pojazdów rozróżniania pieszych i innych obiektów.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jesteś gotów na autonomiczne pojazdy?

Oceń