Wjechałeś w dziurę i uszkodziłeś koło? Należy ci się odszkodowanie

25.04.2018 14:54

W ostatnich latach warunki na polskich drogach wyraźnie się poprawiają, ale często dochodzi do takich przypadków, jak uszkodzenie koła. Wówczas właściciele pojazdów mogą ubiegać się o odszkodowanie od zarządców dróg. Wyjaśniamy, jak przebiega proces odszkodowania i jakie warunki trzeba spełnić.

dziurawa droga fot. Mikolaj Zacharow REPORTER East News

W Polsce wiosna zadomowiła się na dobre. Chociaż wielu zapomniało o zimie, na niektórych drogach wciąż widoczne są jej skutki w postaci dziur w jezdniach. Ubytki w drodze potrafią uprzykrzyć życie każdemu kierowcy. Jednak nie każdy wie, że koszty naprawy uszkodzonego koła nie muszą być pokrywane z naszej kieszeni.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych za ich stan odpowiada zarządca lub właściciel drogi. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja i chcemy ubiegać się o odszkodowanie, przede wszystkim musimy sprawdzić, kto nią zarządza. Wówczas przed administratorem musimy udowodnić swoją rację.

Uszkodzone koło: Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Przede wszystkim musimy pamiętać o sfotografowaniu: miejsca, w którym doszło do uszkodzenia koła — dziury i wyrwy w jezdni oraz uszkodzenia naszego pojazdu. Możemy jeszcze rozejrzeć się dookoła i poszukać ewentualnych świadków zdarzenia.

Jeśli tacy będą, należy spisać oświadczenie, które potwierdzi naszą wersję, że w danym dniu, o danej godzinie i danym miejscu doszło do konkretnej sytuacji spowodowanej dziurą w drodze. Warto przemyśleć również powiadomienie policji lub straży miejskiej. Funkcjonariusze spiszą odpowiednią notatkę.

Jak dobrze znasz marki samochodów? Sprawdź wiedzę w naszym QUIZIE!

Trzeba też uważać na samych zarządców dróg, którzy winą próbują obarczyć samego poszkodowanego. Stosują oni bardzo powszechną metodę i przy drodze ustawiają znaki ostrzegawcze informujące nas m.in. o zniszczonej nawierzchni albo nakazujące ograniczyć prędkość do minimum. W ten sposób próbują oni zrzucić winę na kierowcę, ponieważ często sami nie posiadają odpowiednich środków na wyremontowanie jezdni.

Zanim będziemy domagać się odszkodowania od danej instytucji, trzeba ustalić status drogi. Zgodnie z ustawą dzielimy je na cztery kategorie: krajowe, gdzie zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkie, za które odpowiada zarząd województwa, powiatowe — za nie odpowiedzialny jest zarząd powiatu i gminne, w których funkcję zarządcy pełni wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

Uszkodzone koło: Jak zgłosić szkodę? 

Po udokumentowaniu uszkodzenia należy zgłosić się do danego zarządcy drogi z wnioskiem o odszkodowanie. Od tego czasu ma on 30 dni na rozpatrzenie sprawy. W tym czasie zostanie wysłany do nas rzeczoznawca, który wyceni szkodę albo odrzuci wniosek.

W teorii nie brzmi to tak źle, jednak w praktyce ubieganie się o odszkodowanie nie należy do prostych zadań. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Najczęściej odszkodowanie otrzymuje się dopiero po wejściu na drogę sądową.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń