Wkrótce nowe zmiany w prawie jazdy. Z dokumentu zniknie jedna ważna rzecz

04.10.2018 08:53

W 2019 roku dojdzie do kolejnych zmian w prawie jazdy. Wkrótce dokument będzie wydawany bez miejsca zamieszkania. To pozwoli na uniknięcie wymiany dokumentu po przeprowadzce.

dokument prawa jazdy fot. Konstantin ILYANOK East News

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że poseł PO Marek Wójcik zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o możliwość modyfikacji dokumentu prawa jazdy na wzór dowodu osobistego. Polityk chciał, aby prawo jazdy można było wymienić w dowolnym urzędzie.

Wszystko za sprawą znajdującego się na nim adresu. Kierowcy, którzy przeprowadzili się na stałe, muszą wymienić dokument. Oprócz czasochłonnej wizyty w instytucji muszą zapłacić za cały proces 84 zł.

Zagłosuj

Czy pozbycie się adresu zamieszkania z prawa jazdy jest dobrą decyzją?

Ponownie o sprawie zrobiło się głośno z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że adres na prawie jazdy nie jest potrzebny, dlatego że dokument potwierdza posiadane przez nas uprawnienia, a znajdujący się na nim adres jest problemem tylko dla kierowców.

„Taka konstrukcja prawna powoduje, że każda zmiana miejsca zamieszkania, nawet w obrębie jednego organu wydającego prawo jazdy, wymaga wymiany dokumentu prawa jazdy na zawierający właściwy adres zamieszkania. Generuje to koszty dla posiadaczy prawa jazdy w przypadku, jeżeli to oni dokonali zmiany miejsca zamieszkania” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.

Jednocześnie autorzy projektu podkreślili, że prawo jazdy wydane przed wejściem nowych przepisów w życie będzie obowiązywać do końca okresu jego ważności.

W związku z tym resort przygotował nowy wzór prawa jazdy. Dokument będzie wydawany od 4 marca 2019 roku.

Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy fot. Archiwum RadioZET.pl

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/businessinsider.com.pl/MW

Oceń