Zamknij

Wkrótce nowe zmiany w prawie jazdy. Z dokumentu zniknie jedna ważna rzecz

Redakcja
04.10.2018 08:53
dokument prawa jazdy
fot. Konstantin ILYANOK East News

W 2019 roku dojdzie do kolejnych zmian w prawie jazdy. Wkrótce dokument będzie wydawany bez miejsca zamieszkania. To pozwoli na uniknięcie wymiany dokumentu po przeprowadzce.

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że poseł PO Marek Wójcik zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o możliwość modyfikacji dokumentu prawa jazdy na wzór dowodu osobistego. Polityk chciał, aby prawo jazdy można było wymienić w dowolnym urzędzie.

Wszystko za sprawą znajdującego się na nim adresu. Kierowcy, którzy przeprowadzili się na stałe, muszą wymienić dokument. Oprócz czasochłonnej wizyty w instytucji muszą zapłacić za cały proces 84 zł.

Zagłosuj

Czy pozbycie się adresu zamieszkania z prawa jazdy jest dobrą decyzją?

Liczba głosów:

Ponownie o sprawie zrobiło się głośno z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że adres na prawie jazdy nie jest potrzebny, dlatego że dokument potwierdza posiadane przez nas uprawnienia, a znajdujący się na nim adres jest problemem tylko dla kierowców.

„Taka konstrukcja prawna powoduje, że każda zmiana miejsca zamieszkania, nawet w obrębie jednego organu wydającego prawo jazdy, wymaga wymiany dokumentu prawa jazdy na zawierający właściwy adres zamieszkania. Generuje to koszty dla posiadaczy prawa jazdy w przypadku, jeżeli to oni dokonali zmiany miejsca zamieszkania” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.

Jednocześnie autorzy projektu podkreślili, że prawo jazdy wydane przed wejściem nowych przepisów w życie będzie obowiązywać do końca okresu jego ważności.

W związku z tym resort przygotował nowy wzór prawa jazdy. Dokument będzie wydawany od 4 marca 2019 roku.

Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/businessinsider.com.pl/MW