Wkrótce rząd wprowadzi nową ustawę o tachografach

10.05.2018 13:43

Rząd chce wprowadzić nową ustawę o tachografach, które wykorzystuje się w transporcie drogowym. Projekt niesie za sobą zmiany mające poprawić m.in. bezpieczeństwo systemu.

kierowca fot. Pixabay

W środę projekt ustawy został skierowany do komisji infrastruktury, która podejmie dalsze prace. Rozporządzenie zakłada zwiększenie bezpieczeństwa systemu tachografów poprzez pozbawienie możliwości manipulowania danymi rejestrowanymi przez urządzenie. Dodatkowo rząd chce zwiększyć wiarygodność warsztatów, które zajmują się instalacjami, naprawami i przeglądami tachografów.

Dzięki nowym przepisom zmniejszy się ryzyko oszukiwania przez warsztaty i ograniczy to konflikt interesów pomiędzy nimi a przewoźnikami drogowymi. Obecnie za fałszowanie urządzeń grożą wysokie kary. Oprócz tego służby kontrolne będą miały możliwość sprawdzania, czy tachograf nie jest podłączony do urządzenia manipulacyjnego.

Na tę chwilę pojazdy są wyposażone w dwa rodzaje tachografów: analogowe i cyfrowe. Urządzenia dwóch generacji są regulowane przez dwie różne ustawy. Nowe rozporządzenie ma ujednolicić i objąć je jednym aktem prawnym.

Sprawdź, czy rozpoznasz markę auta po logo. Rozwiąż QUIZ!

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń