Wkrótce wymiana dowodu może nie być konieczna

26.04.2017 13:53

Zostało przygotowane rozporządzenie dotyczące rejestracji i oznaczenia samochodów. Jeśli dokument Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pozostanie bez zmian, nie będzie konieczna wymiana dowodu rejestracyjnego przez brak miejsca na pieczątki potwierdzające przejście badania technicznego.

Wkrótce wymiana dowodu może nie być konieczna fot. Piotr Męcik / East News

Nowy pomysł zakłada możliwość wożenia ze sobą pieczątki wystawionej przez diagnostę, poświadczającą o przejściu badania technicznego. Oznacza to, że mając zapełnione rubryki w dowodzie rejestracyjnym jego wymiana nie będzie konieczna. Obecnie w analogicznej sytuacji musimy udać się do urzędu miejskiego lub starostwa i wypełnić wniosek, przynosząc ze sobą odpowiednie dokumenty oraz gotówkę – konkretnie 54,50 zł.

Właściciele aut już od dłuższego czasu narzekali na ten problem. Szczególnie dotyczy on osób użytkujących jeden pojazd nawet przez kilkanaście lat. W takich przypadkach 6 miejsc na pieczątki badań technicznych to zdecydowanie za mało, tym bardziej jeśli zwrócimy uwagę na ilość miejsca na adnotacje urzędowe. Najczęściej ta ostatnia przestrzeń pozostaje pusta. Nietrudno wysnuć wniosek, że te proporcje są niewłaściwe.

To kolejne z licznych zmian, obok projektu nowelizacji o ruchu drogowym, płatności z góry za badania techniczne i ułatwienia rejestracji aut sprowadzonych z USA lub krajów azjatyckich.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Dobre zmiany?

Oceń