Wlókł się i przyspieszał, gdy próbowano go wyprzedzić

07.08.2017 10:00

W serwisie YouTube pojawiło się nagranie, którego niechlubnym bohaterem jest kierowca BMW serii 3 E46. Wyjeżdżał z Gdańska w stronę Warszawy. Wlókł się, a gdy osoba jadąca autem z kamerą pokładową próbowała go wyprzedzić, przyspieszył.

Wlókł się i przyspieszał, gdy próbowano go wyprzedzić

Jak wynika z relacji autora, kierujący BMW jechał z prędkością około 2 km/h i nie był pewny tego, co robi. Dlatego też nagrywający uznał, że bezpieczniej będzie go wyprzedzić, mimo podwójnej ciągłej. Gdy rozpoczął ten manewr, osoba siedząca za kierownicą bawarskiego auta zaczęła przyspieszać. Po skutecznie uniemożliwionym manewrze, mężczyzna w srebrnym samochodzie pokazał środkowy palec.

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane kamerą pokładową:

Manewr wyprzedzania jest jednym z najbardziej wymagających i niebezpiecznych. Ewentualne niepowodzenie może skończyć się zderzeniem czołowym. Nic więc dziwnego, że w kodeksie drogowym znajduje się zapis zakazujący wyprzedzanemu przyspieszać w trakcie trwania manewru. W końcu takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. W artykule 24. przeczytamy:

"

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisy nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12. "

RadioZET/MS

Oceń