Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wtargnęła na jezdnię powodując zagrożenie

12.07.2017 12:40

W Krakowie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem nierozważnego pieszego, który na dwupasmowej drodze jednokierunkowej wtargnął na jezdnię powodując zagrożenie w ruchu drogowym.

Wtargnęła na jezdnię powodując zagrożenie fot. kadr z wideo

Incydent został zarejestrowany kamerą pokładową umieszczoną w samochodzie osobowym. Kierowca zbliżył się do białego Peugeota 207 jadącego przy lewej krawędzi jezdni. Następnie zdecydował się na manewr wyprzedzania prawym pasem. Nagle na środku drogi znalazł się pieszy. Niewiele brakowało, by doszło do zderzenia z jego udziałem. Na szczęście nierozważna kobieta szybko się cofnęła na chodnik. Przebieg zdarzenia można prześledzić na poniższym filmie:

Część internautów zarzuciło nagrywającemu kierowcy jazdę ze zbyt dużą prędkością oraz wyprzedzanie prawym pasem. Inni z kolei przyczepili się do kierującego Peugeotem, który znacznie wcześniej powinien był zjechać do prawej krawędzi. Najgorzej jednak w całej sytuacji zachował się przechodzień, który nie powinien był przechodzić w takim miejscu, chociażby przez wzgląd na niedostatecznie dobrą widoczność.

Takie sytuacje rozstrzyga kodeks drogowy, a konkretniej zapisy w artykule 13.:

"

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.  

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.  

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.   "

Pieszy w starciu z samochodami mają nikłe szanse na uniknięcie poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nic dziwnego, że producenci coraz chętniej decydują się na stosowanie w swoich pojazdach tzw. aktywnych masek, które podnoszą się zwiększając obszar deformacji.

RadioZET/MS

Oceń