Zamknij

Surowe kary za składanie wniosku o prawo jazdy. Na co trzeba uważać?

Redakcja
24.07.2018 10:25
prawo jazdy dokument
fot. ---

Wszyscy składający wniosek o wydanie prawa jazdy muszą pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Głównie chodzi o to, aby nie fałszować swojego oświadczenia. W przeciwnym razie możemy zostać surowo ukarani.

Wydawanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu jest regulowane przez ustawę o kierujących pojazdami. Rozporządzenie mówi o tym, że w momencie składania wniosku w urzędzie mamy obowiązek złożenia oświadczenia. Osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy zobowiązuje się, że w przeszłości nie otrzymała sądowego zakazu do prowadzenia pojazdów ani nie zatrzymano jej dokumentu.

Należy podkreślić, że takie oświadczenie podpisuje się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że w przypadku podania nieprawdziwych informacji lub zatajenia prawdy może nas spotkać surowa kara.

Wniosek o prawo jazdy: Co grozi za sfałszowanie oświadczenia?

Składając podpis pod fałszywym oświadczeniem, jesteśmy narażeni na karę do trzech lat więzienia w razie poświadczenia nieprawdy. Za zatajenie prawdziwych informacji lub zeznanie nieprawdy sąd może nas skazać na osiem lat pozbawienia wolności.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/onet.pl/MW