Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wyjazd na święta: O czym należy pamiętać?

21.12.2018 10:13

W okresie świątecznym, kierowcy muszą liczyć się ze wzmożonym ruchem na polskich drogach. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dojechać do bliskich.

jazda samochodem zimą fot. Shutterstock

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i spotkań z najbliższymi. Jednak zanim wiele osób zasiądzie przy stole, czeka ich do pokonania mnóstwo kilometrów.  Większe natężenie ruchu i niekorzystne warunki sprzyjają wypadkom drogowym. Sprawdź, o czym należy pamiętać, żeby bez większych problemów dojechać do celu.

Pamiętaj o wypoczynku

Wypoczynek to bardzo ważna sprawa dla każdego kierowcy. W razie zmęczenia, prowadzący nie jest w pełni skoncentrowany za kierownicą. Chociaż doskonale wiemy, że przedświąteczny pośpiech nie ułatwia sprawy, postarajmy się znaleźć czas na odpoczynek. Dorosły człowiek potrzebuje mniej więcej od 7 do 9 godzin snu. Skrócenie tego czasu do 5-6 godzin może negatywnie wpłynąć na jasność umysłu kierującego.

Przygotuj samochód

Zanim ruszymy w drogę, upewnijmy się, że wyposażyliśmy nasze auto w zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie zamarznie podczas mrozów. Chociaż pierwszy śnieg już za nami, sprawdźmy, że w samochodzie mamy skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania białego puchu. Dodatkowo nie zapomnijmy sprawdzić akumulatora. Zimą, przy ujemnych temperaturach jego właściwości mogą spaść nawet o połowę. Kiedy uruchamiamy silnik, zwróćmy uwagę na pracę rozrusznika. Zbyt wolne obroty mogą świadczyć, że akumulator ma za mało prądu, dlatego należy go podładować. Jednak zdarzają się sytuacje, że nie obędzie się bez jego wymiany.

Wyjeżdżasz na święta? Tych dróg lepiej unikaj [GRAFIKA]

Sprawdź pogodę

Oczywiście przed wyjazdem pamiętajmy o sprawdzeniu najnowszej prognozy pogody. W razie opadów śniegu lub przymrozków możemy ustalić odpowiedni czas świątecznego wyjazdu.

Nie spiesz się

Mocne opady śniegu ograniczające widoczność, tzw. „szklanka” na drodze czy nawet zwykły korek. Wiele czynników może opóźnić nasz przyjazd do najbliższych. W związku z tym starajmy się nie przyjeżdżać do rodziny na ostatnią chwilę i w miarę naszych możliwości, starajmy się wyjechać wcześniej. Jeśli np. pracujemy w Wigilię i wcześniejszy wyjazd nie wchodzi w grę, nie zapominajmy, żeby w trakcie jazdy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.

Nie pij alkoholu

Dla wszystkich kierowców rezygnacja z alkoholu w święta powinna być oczywistością, co roku słyszymy o liczbie zatrzymanych nietrzeźwych kierujących przez policję. Eksperci przestrzegają, że zagrożenie na drodze stanowią nie tylko ci, którzy wsiedli za kierownicę po kilku godzinach od spożycia alkoholu, ale również tacy, co ruszyli w drogę po skończeniu picia większej ilości napojów procentowych poprzedniego wieczoru.

Jedź bez kurtki

Wielu kierowców wsiada za kierownicę w zimowej kurtce, która albo uniemożliwia poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa, ale również może utrudniać nam wykonanie gwałtownego manewru w razie niespodziewanej sytuacji na drodze. Oprócz tego upewnijmy się, że dzieci jadące w fotelikach są odpowiednio zapięte.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW

Oceń