Wyjeżdżasz na święta? Tych dróg lepiej unikaj [GRAFIKA]

19.12.2018 10:35

Świąteczny czas często wiąże się z wyjazdami do rodziny. Sprawdź, których dróg należy unikać, żeby nie utknąć w korku.

ruch samochodowy fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Każdy doskonale wie, że przed świętami ruch na polskich drogach drastycznie wzrasta. W takich momentach wyzwaniem jest znalezienie takiej trasy, która pomoże w ominięciu korka i innych utrudnień. W tym roku eksperci przewidują, że największy ruch rozpocznie się już w najbliższy piątek przed świętami.

W badaniu wzięto pod uwagę największe miasta uniwersyteckie: Warszawę, Kraków, Poznań oraz Wrocław. Przyjrzano się trasom, które są najczęściej wybierane przez kierowców z największych miast. To pozwoliło ustalić, które drogi są najbardziej oblegane w okresie przedświątecznym.

Eksperci z Yanosika informują, że zwiększenie natężenia ruchu rozpocznie się na trzy dni przed Bożym Narodzeniem. Punktem odniesienia jest czas od 22 do 24 grudnia 2017 roku, który pozwolił stworzyć tegoroczną prognozę.

Nikogo nie zaskoczy fakt, że największą liczbę samochodów spotkamy na trasach najwyższych kategorii (drogi ekspresowe, autostrady), a także na drogach wylotowych z miast. Jednak ciekawszy jest kierunek, w którym będą udawać się zmotoryzowani czterech wybranych miejsc.

1. Warszawa

Mieszkańcy stolicy przemieszczają się w różnych kierunkach. Eksperci Yanosika przewidują, że najwięcej podróży odbędzie się na północ, południe i wschód. Wielu kierowców przemierza krótsze dystanse do 150 km. W związku z tym większego ruchu można spodziewać się do takich miast jak: Siedlce, Płońsk i Radom. Warto podkreślić, że w okresie świąt wzrasta liczba wyjazdów za granicę. Najczęściej wybieranymi kierunkami podróży jest Białoruś i Ukraina.

xMnk9kpTURBXy83ZDlmMzE1OGZkNWM5MDJlNGYzM2JmNGQ0ZjkyN2Y3MC5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw4GhMAE fot. yanosik.pl

2. Kraków

Mieszkańcy Krakowa najczęściej podążają w stronę Nowego Sącza, Zakopanego, Dąbrowy Górniczej czy Tarnowa. Jednocześnie większe natężenie ruchu można zaobserwować na przejściach granicznych ze Słowacją, z Czechami i Ukrainą. Dodatkowo wzmożony ruch może wystąpić w kierunku Łodzi, Warszawy, Kielc i Radomia.

kraków fot. yanosik.pl

3. Poznań

Poznaniacy mają dwa popularne kierunki: do centrum kraju i jego zachodniej części. Krótsze podróże odbywają się do Szczecina, Łodzi, Szczecinka, Bydgoszczy i Torunia. Oczywiście więcej aut będzie też na autostradzie A2 do Warszawy.

Wx7k9kpTURBXy8xNjk4ZjE0ZWEyM2JkZTZlNTQwMjBjZTBkMDE3NDA5Yi5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw4GhMAE fot. yanosik.pl

4. Wrocław

Mieszkający we Wrocławiu zwykle kierują się w stronę południowo-zachodniej części Polski. Najczęściej ich podróże odbywają się w promieniu 100 km od granic miasta. Wobec tego wzmożony ruch może wystąpić w kierunku Legnicy, Lubina, Opola, Kłodzka i Nysy. Dodatkowo więcej samochodów można będzie spotkać na autostradzie do Warszawy.

fI0k9kpTURBXy9lOTdlZmI0ZTZmM2Q3MTk3NzYyODdmNTc4NmFmODk0ZC5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw4GhMAE fot. yanosik.pl

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl, yanosik.pl/MW

Oceń