Zamknij

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? MSZ ostrzega kierowców

Redakcja
12.07.2018 15:06
przejście graniczne
fot. Bartosz Krupa East News

Niewiedza polskich kierowców może za granicą sporo kosztować. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenia, które mają uprzedzić zmotoryzowanych przed otrzymaniem mandatu.

Francja

Głównym powodem ostrzeżeń MSZ przed wyjazdem do Francji jest poziom bezpieczeństwa w tym państwie. W razie wyjazdu trzeba zwracać uwagę na prędkość. Pod koniec czerwca obniżono tam dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym do 80 km/h. Tamtejsza policja ukarze jej przekroczenie o choćby 1 km/h.

MSZ ostrzega również przed pieszymi i innymi kierowcami we francuskich miastach, którzy w ostatnim czasie nie sygnalizują manewrów. Piesi, którzy we Francji mają pierwszeństwo, wychodzą też na ulicę poza pasami.

Szczególną uwagę trzeba zwracać też na rondach, na których wielu zmotoryzowanych stosuje zasadę pierwszeństwa pojazdu z prawej strony.

Albania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed jazdą po albańskich drogach po zmroku. Wszystko w związku z tamtejszymi motocyklistami, którzy nie używają świateł nocą, a kierowcy samochodów przejeżdżają przez skrzyżowanie, lekceważąc czerwone światło. W razie wypadku MSZ poleca skontaktowanie się z polskim konsultantem.

Białoruś

Od początku tego roku na Białorusi Polacy mogą bez wizy odwiedzać niektóre regiony m.in. strefę Kanału Augustowskiego z Grodnem czy lotnisko w Mińsku. Jednak wówczas nasz pobyt może trwać do 5 dni. Po podpisaniu Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym białoruscy funkcjonariusze sprawdzają wyposażenie aut i próbują nakładać mandaty za brak wyposażenia, które tam obowiązuje: konkretnie chodzi o odpowiednią apteczkę.

Czarnogóra

Tam trzeba zachować szczególną ostrożność na rondach, ponieważ kierowcy systematycznie łamią przepisy. W Czarnogórze sprawdza się nowe rozwiązania drogowe, dlatego wielu zmotoryzowanych musi się do nich przyzwyczaić.

Polscy kierowcy jadący na wakacje do Czarnogóry muszą wystrzegać się mandatów, ponieważ są one bardzo wysokie. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, która wynosi maksymalnie 70 km/h, można dostać 2 tys. euro kary. Z kolei za niezatrzymanie się na wezwanie mundurowego może nam grozić aż tysiąc euro mandatu. Jeśli przekroczymy prędkość o 1 km/h, będziemy musieli zapłacić 100 euro.

Czechy

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów, musimy wystrzegać się picia alkoholu. W Czechach limit wynosi 0,0 promila, a za jego przekroczenie grozi kara do 50 tys. koron, czyli ponad 8 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach przez dwa lata.

Grecja

Polacy, którzy chcą odpocząć w Grecji, muszą pamiętać, że nie mieszkając tam na stałe, nie mogą prowadzić prywatnych samochodów, które należą do osób prywatnych mieszkających w Grecji.

Serbia

Od tego roku na wszystkich serbskich autostradach funkcjonują zestawy odcinkowego pomiaru prędkości pomiędzy bramkami poboru opłat. Oprócz tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych uczula na oszustów pomocy drogowej. Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie fachowcy próbują zarobić na turystach i nakładają na nich o wiele większe opłaty za usługę i części.

Niemcy

MSZ ostrzega, aby zrezygnować z podwożenia autostopowiczów na terenie naszego zachodniego sąsiada. Ministerstwo tłumaczy, że podczas kontroli osoba może mieć środki odurzające lub niedozwoloną ilość towarów akcyzowych, co może przysporzyć nam problemów. Jeśli okaże się, że osoba, którą podwozimy, jest w Niemczech nielegalnie, możemy zostać oskarżeni o przestępstwo.

Bośnia i Hercegowina

MSZ przestrzega przed wysiadaniem z samochodu na poboczu drogi i wchodzeniem do lasu, ponieważ są jeszcze tereny nieodminowane. Ponadto część nawigacji GPS nie obejmuje Bośni i Hercegowiny.

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW