Zamknij

Wyjeżdżasz samochodem na Wszystkich Świętych? Pamiętaj o kilku rzeczach

Redakcja
30.10.2018 11:49
ruch drogowy
fot. Shutterstock

W dzień Wszystkich Świętych kierowcy wyjeżdżający na groby muszą liczyć się ze sporym ruchem na polskich drogach. Jednak zanim ruszą w podróż, muszą pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Poza wzmożonym ruchem na drogach zmotoryzowani muszą być gotowi na częstsze kontrole policji. Mundurowi będą sprawdzać trzeźwość kierowców, nadzorować, czy zmotoryzowani poruszają się z bezpieczną prędkością, a także skontrolują stan techniczny pojazdów. W trakcie akcji „Znicz 2018” funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na to, czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach, czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy auta nie są przeładowane.

Wyjazd na Wszystkich Świętych: O czym warto pamiętać?

Zanim udamy się w podróż samochodem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim przed jazdą sprawdźmy stan techniczny pojazdu i dokumenty. Oprócz tego obserwujmy prognozę pogody, ponieważ pomimo optymistycznych zapowiedzi aura może okazać się zmienna.

Jeśli przed nami długa droga, warto zaznaczyć, że kierowca powinien być wypoczęty. Ponadto starajmy się robić sobie przerwy, aby rozprostować kości i odetchnąć świeżym powietrzem.

Policja jak zwykle prosi o zachowanie na drodze zdrowego rozsądku. Kierowcy powinni wiedzieć, że jazda po alkoholu lub nadmierna prędkość mogą być fatalne w skutkach. Zmotoryzowani muszą być świadomi, że wsiadając za kółko, biorą odpowiedzialność za siebie, ale i też za innych uczestników ruchu drogowego: od pasażerów w swoim pojeździe po pozostałych kierowców, rowerzystów i pieszych.

Funkcjonariusze napominają, że we Wszystkich Świętych wszyscy kierujący powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Zmotoryzowani muszą uzbroić się w cierpliwość i stosować do poleceń mundurowych.

Policja przypomina kilka prostych zasad:

1. Przed wyruszeniem w drogę przygotuj pojazd do jazdy w warunkach jesienno-zimowych.

2. Rozplanuj czasowo podróż, zwłaszcza jeśli musisz dotrzeć w kilka miejsc.

3. Nie dąż za wszelką cenę do odwiedzenia jednego dnia wszystkich cmentarzy. Jeśli możesz, rozłóż to na kilka dni.

4. Przed wyruszeniem upewnij się, że wszystkie osoby w pojeździe mają zapięte pasy.

5. Nie spiesz się i podczas podróży zachowaj rozsądek, a w szczególności dostosuj prędkość do warunków ruchu.

6. Podczas powrotu poświęć kilka minut na odpoczynek, przy czym warto zatrzymać się w miejscu bezpiecznym.

7. Nie spożywaj alkoholu nawet poprzedniego dnia, gdyż wielu zatrzymanych przez policję kierowców to tzw. wczorajsi kierowcy.

8. Zachowaj ostrożność w stosunku do pieszych, którzy w okresie jesiennym są słabo widoczni.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/policja.pl/MW