Zamknij

Wykonałeś badanie techniczne auta? Uważaj, możesz mieć problemy z policją

Redakcja
11.10.2018 09:01
policjant, dokumenty
fot. ---

Od 1 października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jednak okazało się, że po dokonaniu badania technicznego lepiej wozić ze sobą dokumenty, ponieważ wyniki trafiają do systemu z opóźnieniem. Oznacza to, że w przypadku kontroli policjant, nie widząc ich, może wirtualnie zatrzymać nasz dowód.

Chociaż od początku października możemy jeździć bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, istnieją pewne sytuacje, w których lepiej wozić dokumenty. Jak podaje Auto-Świat, policjanci bardzo chętnie sprawdzają informacje o naszym aucie z dowodu rejestracyjnego. Magazyn uważa, że niektóre dane z pojazdu pojawiają się w systemie z opóźnieniem.

Dotyczy to m.in. badania technicznego. Jeśli w ostatnich dniach wykonaliśmy badanie techniczne pojazdu, musimy liczyć się z tym, że jego wyniki nie trafiły od razu do systemu CEPiK. Oznacza to, że w trakcie kontroli funkcjonariusz nie widzi najnowszych informacji, dlatego powinien wirtualnie zatrzymać nasze dokumenty. Opóźnienie o zaliczeniu przeglądu może wynosić nawet miesiąc od dnia wizyty.

Jazda bez dokumentów: Dlaczego tak się dzieje?

Jeden z pracowników gdańskiej Stacji Kontroli Pojazdów potwierdził te doniesienia, ale zaznaczył, że opóźnienie wynosi maksymalnie do kilku dni. Inna osoba stwierdziła, że kłopot może leżeć w procesie przyznawania certyfikatów i ludziach, którzy nie do końca potrafią sobie poradzić z obsługiwaniem systemu. Aby ściągać i zapisywać dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, Stacje Kontroli Pojazdów musiałyby w pierwszej kolejności zdobyć te certyfikaty. One są wydawane do 30 dni roboczych po złożeniu wniosku.

Jednak zdarzały się takie przypadki, że czas oczekiwania wydłużał się do czterech miesięcy. W przypadku braku certyfikatu bądź jego awarii proces odbywa się w trybie ręcznym polegającym na tym, że pobiera się dane z badania i wysyła je poza system. Wobec tego całość może potrwać do kilku dni, dlatego przez opóźnienia w bazie policjant może nie widzieć zaktualizowanych danych.

W takiej sytuacji lepiej jest wozić ze sobą dokumenty przez kilka dni od badania technicznego, aby uniknąć kłopotów z wirtualnym zatrzymaniem dowodu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW