Wyprzedzał na przejeździe. Wjechał wprost pod pociąg

18.04.2017 11:43

Kamera monitoringu zarejestrowała bardzo niebezpieczne zdarzenie, w którym uczestniczył pociąg oraz samochód osobowy przewożący 4 pasażerów.

Wyprzedzał na przejeździe. Wjechał wprost pod pociąg fot. kadr z wideo

W wyniku tego wypadku 4 osoby zostały ranne, w tym dwie poważnie. 33-letni mężczyzna siedzący za kierownicą auta osobowego stracił orientację, przez co doprowadził do tego niebezpiecznego zdarzenia. Po przyjeździe pogotowia, odmówił przyjęcia pomocy. Jeden z pasażerów doznał poważnego urazu mózgu i został przewieziony do prywatnego szpitala. 25-letnia dziewczyna w 37. tygodniu ciąży również trafiła w stanie ciężkim na oddział. Ostatniego pasażera, 26-latka,  w stanie niezagrażającym życiu przetransportowano do szpitala de Pronto Socorro.

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien zachować szczególną ostrożność w newralgicznych miejscach, czyli na wszelkiego rodzaju przejazdach kolejowych, przejściach dla pieszych czy poszczególnych skrzyżowaniach. Kwestie dotyczące tego pierwszego reguluje artykuł 28. kodeksu drogowego:

"

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.  

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. "

Przestrogą dla wielu może być także nieszczęśliwie zakończona historia polskiego kierowcy rajdowego – Janusza Kuliga. Dokładnie 13 lutego 2004 roku, zginął on w wypadku na strzeżonym przejeździe w Rzezawie. W prowadzonego przez niego Fiata Stilo uderzył nadjeżdżający pociąg pospieszny „Ślązak” relacji Zielona Góra-Przemyśl Główny.

Do wyobraźni przemawiają również liczne filmy, także te, opublikowane przez samo PKP.

RadioZET.pl/MS

Oceń