Wyprzedzał traktor na zakręcie. Niewiele zabrakło do zderzenia czołowego

27.07.2017 10:55

W środę, 27 lipca 2017 roku, w miejscowości Bestwina, kierowca Opla Corsy podjął się niebezpiecznego wyprzedzania ciągnika rolniczego na zakręcie. Niewiele zabrakło, by doszło do zderzenia czołowego.

Wyprzedzał traktor na zakręcie. Niewiele zabrakło do zderzenia czołowego fot. kadr z wideo

Manewr wyprzedzania jest jednym z najbardziej wymagających i niebezpiecznych. Ewentualne niepowodzenie z ogromnym prawdopodobieństwem może zakończyć się zderzeniem czołowym. Dlatego każdorazowo podejmując się tego manewru należy zachować szczególną ostrożność – upewnić się czy mamy dostatecznie dużo miejsca i czy nie stworzymy zagrożenia w ruchu drogowym. Jeśli podróżujemy autem o dość niskiej mocy, powinniśmy rozpędzić się na prawym pasie, nim zabierzemy się za wyprzedzanie – pozwoli to skrócić czas jego trwania, jednocześnie zwiększając nasze bezpieczeństwo.

W nieprzemyślany sposób za ten manewr zabrał się kierowca Opla Corsy, który tuż przed zakrętem, na podwójnej ciągłej, zdecydował się wyprzedzić traktor. Niewiele brakowało, by doszło do zderzenia czołowego z autem osobowym wyposażonym w kamerę pokładową. Zdarzenie to można prześledzić na poniższym filmie:

Uczestnicy ruchu drogowego są bardziej pobłażliwi, gdy przychodzi do wyprzedzania rowerzystów lub ciągników siodłowych. Zdecydowana większość osób bez wahania przystąpi do tego manewru nawet na podwójnej ciągłej – o ile uznają to za bezpieczne. Nie zmienia to jednak faktu, że cierpliwość w takich sytuacjach jest wskazana, jak również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. I pod żadnym pozorem nie należy wyprzedzać na zakrętach lub tuż przed nimi…

RadioZET/MS

Oceń