Zamknij

Wyróżnienie dla polskiej fabryki. Będzie produkować silniki dla Suzuki

Maciej Walasek
21.03.2019 15:50
fabryka Toyoty w Polsce
fot. EDYTA STRZELEC REPORTER East News

Toyota wyposaży Suzuki w napędy hybrydowe i zintensyfikuje działania w ramach wspólnego projektu rozwoju samochodów w Indiach - wynika z ujawnionego w środę porozumienia między koncernami. Tym samym japońscy producenci zacieśniają dotychczasową współpracę. Jednocześnie Toyota postanowiła, że będzie produkowała jednostki dla Suzuki w polskiej fabryce.

Suzuki będzie sprzedawać w Europie hybrydy Toyoty RAV4 i Corollę kombi pod swoją marką. Natomiast na rynek Indii mają wspólnie opracować wielozadaniowy samochód - relacjonuje agencja Kyodo.

Japońskie koncerny uzgodniły w lutym 2017 roku, że rozpoczną rozmowy o partnerstwie biznesowym w takich obszarach jak ochrona środowiska, bezpieczeństwo czy technologie informacyjne. Od tamtego czasu firmy współpracują nad różnymi projektami i razem dostarczają pojazdy do Indii, które są największym rynkiem zbytu poza Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Zagłosuj

Czy polska fabryka skorzysta na produkowaniu silników dla Suzuki?

Liczba głosów:

Suzuki posiada ponad 40 proc. udziałów w rynku Indii. Jednak firma ta pozostaje w tyle za konkurencją w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii motoryzacyjnych - ocenia Kyodo. Natomiast dzięki współpracy z nimi Toyota chce poprawić swoje wyniki w tym południowoazjatyckim państwie.

Suzuki dla Toyoty, Toyota dla Suzuki...w Polsce

Jak nieoficjalnie dowiedziała się gazeta "Rzeczpospolita" Toyota ma produkować silniki dla Suzuki w polskich zakładach. Do Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) należą dwie fabryki: w Wałbrzychu i Jelczu Laskowicach. Na tę chwilę Japończycy nie ujawnili, w jakim zakładzie będą powstawać jednostki dla Suzuki. Jednocześnie wybierając polskie fabryki, Toyota wzięła pod uwagę agregaty o małej pojemności, bliskość do docelowych rynków, a także doświadczenie pracowników zakładów w Polsce.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP, rp.pl/MW