Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wyróżnienie dla polskiej fabryki. Będzie produkować silniki dla Suzuki

21.03.2019 15:50

Toyota wyposaży Suzuki w napędy hybrydowe i zintensyfikuje działania w ramach wspólnego projektu rozwoju samochodów w Indiach - wynika z ujawnionego w środę porozumienia między koncernami. Tym samym japońscy producenci zacieśniają dotychczasową współpracę. Jednocześnie Toyota postanowiła, że będzie produkowała jednostki dla Suzuki w polskiej fabryce.

fabryka Toyoty w Polsce fot. EDYTA STRZELEC REPORTER East News

Suzuki będzie sprzedawać w Europie hybrydy Toyoty RAV4 i Corollę kombi pod swoją marką. Natomiast na rynek Indii mają wspólnie opracować wielozadaniowy samochód - relacjonuje agencja Kyodo.

Japońskie koncerny uzgodniły w lutym 2017 roku, że rozpoczną rozmowy o partnerstwie biznesowym w takich obszarach jak ochrona środowiska, bezpieczeństwo czy technologie informacyjne. Od tamtego czasu firmy współpracują nad różnymi projektami i razem dostarczają pojazdy do Indii, które są największym rynkiem zbytu poza Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Zagłosuj

Czy polska fabryka skorzysta na produkowaniu silników dla Suzuki?

Suzuki posiada ponad 40 proc. udziałów w rynku Indii. Jednak firma ta pozostaje w tyle za konkurencją w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii motoryzacyjnych - ocenia Kyodo. Natomiast dzięki współpracy z nimi Toyota chce poprawić swoje wyniki w tym południowoazjatyckim państwie.

Suzuki dla Toyoty, Toyota dla Suzuki...w Polsce

Jak nieoficjalnie dowiedziała się gazeta "Rzeczpospolita" Toyota ma produkować silniki dla Suzuki w polskich zakładach. Do Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) należą dwie fabryki: w Wałbrzychu i Jelczu Laskowicach. Na tę chwilę Japończycy nie ujawnili, w jakim zakładzie będą powstawać jednostki dla Suzuki. Jednocześnie wybierając polskie fabryki, Toyota wzięła pod uwagę agregaty o małej pojemności, bliskość do docelowych rynków, a także doświadczenie pracowników zakładów w Polsce.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP, rp.pl/MW

Oceń
Tagi