Zamknij

Wysokie kary za siedzenie w aucie z włączoną klimatyzacją. Ile można zapłacić?

Redakcja
01.08.2018 14:44
klimatyzacja samochodowa
fot. Shutterstock

Nie każdy wie, że podczas upałów, chłodząc się w samochodzie, można dostać mandat. Siedząc w aucie z włączoną klimatyzacją, możemy zostać ukarani mandatem do 300 zł.

Klimatyzacja samochodowa to rozwiązanie, które działa wyłącznie przy włączonym silniku. Dlatego w trakcie upałów często widzi się zaparkowane auto z uruchomioną jednostką napędową. Jednak niewielu zmotoryzowanych wie, że w taki sposób łamie się przepisy. W świetle prawa zabrania się postoju pojazdu z włączonym agregatem. Przepisy dopuszczają zatrzymanie samochodu na nie dłużej niż jedną minutę.

Chłodzenie się w aucie z włączoną klimatyzacją: Jakie są kary?

Warto zaznaczyć, że wysokość mandatu zależy od policjanta. W takim wypadku kierowcy mogą złamać kilka przepisów naraz. Najwyższa kara, jaką można otrzymać, to 300 zł. Wówczas wystarczy, że funkcjonariusz uzna, iż używamy pojazdu „w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”.

Mniejszy mandat można dostać, kiedy mundurowy uzna, że złamaliśmy art. 60 ust. 2 pkt 3, czyli „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”. W takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić karę grzywny w wysokości 100 zł.

Policjant może nałożyć na nas inny mandat. Dotyczy to sytuacji, w której wysiądziemy z auta z uruchomionym silnikiem. Wówczas zostaniemy ukarani 50-złotowym mandatem.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/onet.pl/MW