Zamknij

Wzorowa jazda na suwak

Redakcja
10.05.2017 13:42
Wzorowa jazda na suwak
fot. kadr z wideo

„Filmik przedstawia przykładną jazdę metodą zamka błyskawicznego (znaną również jako jazda na suwak lub na zakładkę). Miejsce akcji ul. Armii Krajowej w Krakowie.” – przeczytamy w opisie wideo na YouTubie.

I rzeczywiście. Kierowcy na filmie stanowią świetny przykład tego, jak należy poruszać się zgodnie ze wspomnianymi regułami. Niestety wciąż temat jazdy na suwak budzi bardzo dużo kontrowersji. Nie brakuje osób wyznających zasadę, że każdy powinien grzecznie czekać w kolejce. Jednak najistotniejsze w tej kwestii są przepisy. Nie jest zabroniona jazda pasem ruchu, który wkrótce się zwęża. Wręcz przeciwnie – wielokrotnie znaki postawione przy drogach sugerują jazdę metodą zamka błyskawicznego.

Jednak należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, jeśli będziemy mieć ochotę wyrwać się przed szereg, to chcąc zmienić pas ruchu, naturalnie rzecz biorąc nie mamy pierwszeństwa przejazdu. A po drugie – delikwenci blokujący pas ruchu popełniają wykroczenie. Dlatego powinni liczyć się z mandatem karnym.

Co ciekawe, pod koniec września 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad dużą nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych. A ta miałaby wymuszać na kierowcach naprzemienną jazdę, a niestosowanie się do zasady, byłoby wykroczeniem, karanym mandatem. W razie wypadku winnym będzie ten, kto nie poruszał się zgodnie z kolejnością.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Stosujecie się do zasad jazdy na suwak?

Liczba głosów: