Wzrosną ceny OC przez VAT na usługi ubezpieczeniowe?

14.07.2017 11:15

1 lipca 2017 roku weszły w życie przepisy podatkowe dostosowane do zasad unijnych. Nakładają one na firmy ubezpieczeniowe obowiązek odprowadzania 23% VAT-u od usług pomocniczych, które wcześniej nie były objęte podatkiem. Pytanie brzmi – czy zmiany wpłyną na wysokość stawek?

Wzrosną ceny OC przez VAT na usługi ubezpieczeniowe? fot. materiały prasowe

Część ekspertów sugeruje, że za wprowadzenie VAT-u w likwidacji szkód zapłacą klienci. Odmiennego zdania są specjaliści z mfind.pl, z Urszulą Borowiecką na czele:

"

VAT będzie miał nikły wpływ na podwyżki, ubezpieczyciele oczywiście przerzucą ten koszt na klientów, jednak nie będzie to dla nas zauważalne, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę dotychczasowe, kilkudziesięcioprocentowe zwyżki. To najbardziej prawdopodobny scenariusz. Może się jednak zdarzyć też tak, że podwyżki związane z VAT-em usprawiedliwią większe ceny dla klientów, by ubezpieczyciele mogli pokryć inne wydatki związane z tym segmentem polis. Jednak nadal to będzie w granicach kilku-kilkudziesięciu złotych więcej przy każdej kolejnej polisie, a nie kilkuset. "

W marcu 2017 średnia cena ubezpieczenia OC była wyższa o 45% niż 12 miesięcy wcześniej. W Warszawie odnotowano wzrost nawet o 79%, podczas gdy w Opolu o 66%, a w Szczecinie – o 63%. Co jest jednak istotne to fakt, że w pierwszym kwartale 2017 stawki powędrowały zaledwie o 2% w górę. To sporo mniej niż przed rokiem, gdy w analogicznym okresie czasu wzrost był blisko siedmiokrotnie wyższy (13%).

Obecnie najdrożej jest we Wrocławiu (1439 zł), Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) i w Warszawie (1312 zł). Wszystko przez wzgląd na wzmożony ruch i co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo kolizji. Jak wynika z danych mfind.pl, znacznie taniej jest w Kielcach (1001 zł), Rzeszowie i Opolu (po 957 zł).

Jednak istnieją legalne sposoby na obniżenie stawek OC. Warto porównać ubezpieczenia, rozważyć sporządzenie umowy darowizny, przekazując połowę udziałów na współwłaściciela, któremu przysługują zniżki, zdecydować się na jednorazową opłatę, zakup pakietu lub na zainstalowanie urządzenia monitorującego styl jazdy.

RadioZET/MS

Oceń