Wzrost kary za brak ważnej polisy OC. Ile będą musieli zapłacić kierowcy?

13.09.2018 10:32

Z pewnością kierowcy nie będą zadowoleni. Po oficjalnej wiadomości na temat wysokości płacy minimalnej na 2019 rok wzrosną stawki kar za brak ważnej polisy OC.

korek samochodowy fot. PIOTR KAMIONKA REPORTER East News

Jeszcze przed potwierdzeniem informacji na temat płacy minimalnej mogliśmy spodziewać się podwyżek. Teraz oficjalnie po ogłoszeniu dokładnej kwoty wysokości minimalnego wynagrodzenia można być pewnym, że do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynie jeszcze więcej pieniędzy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za wypłacanie odszkodowań za wypadki. Dotyczy to głównie sytuacji, w których sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie miał ważnej polisy OC. Dodatkowo UFG zajmuje się karaniem zmotoryzowanych, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia. Ponieważ wysokość kar zależy od płacy minimalnej i okresu, w którym polisa nie była opłacana, wzrost płacy minimalnej na 2019 rok daje nam pewność, że kierowców dotkną podwyżki.

Wzrost kar za brak ważnej polisy OC: Jaka będzie wysokość mandatów?

Jeśli właściciel samochodu osobowego spóźni się do 3 dni, będzie musiał zapłacić 20 proc. najwyższej kary, która jest dwukrotnością płacy minimalnej (900 zł). W przypadku zwlekania do 14 dni kwota mandatu w wysokości najniższych miesięcznych zarobków w danym roku będzie wynosić 2250 zł. Powyżej 14 dni będzie to kwota 4500 zł.

Mniejsze kary dotkną właścicieli motocykli. Za 3 dni spóźnienia będzie to kwota 150 zł, do 14 dni 375 zł, a powyżej dwóch tygodni 750 zł. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe czy ciągniki, to właściciele tych pojazdów będą musieli liczyć się ze znacznie wyższymi kwotami. Do 3 dni spóźnienia wysokość mandatu za brak ważnej polisy OC będzie wynosić 1350 zł, do 14 dni 3375 zł, a powyżej 14 dni aż 6750 zł.  

Warto zaznaczyć, że każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Dotyczy to nawet takich sytuacji, w których auto jest unieruchomione na stałe lub kiedy jest u mechanika. Lista pojazdów jest kontrolowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W dodatku instytucja wysyła właścicielom upomnienia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/autokult.pl/MW

Oceń