Zamknij

ZDM rozpoczyna walkę z kierowcami, którzy unikają opłat za parkowanie

Redakcja
20.12.2017 11:35
ZDM rozpoczyna walkę z kierowcami, którzy unikają opłat za parkowanie
fot. ZDM

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich wyposaży piesze patrole w samochody z kamerą. Ma to na celu zmniejszenie liczby kierowców, którzy unikają opłat za parkowanie. W konsekwencji łatwiej będzie znaleźć wolne miejsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To nie jest nowy pomysł ZDM. W ubiegłym roku przeprowadzono testy systemu, które zakończyły się pozytywnie. Teraz po uchwale podjętej przez Radę Warszawy, projekt zostanie wcielony w życie.

Wielu kierowców nie płaci za zaparkowane samochody. Dzieje się tak, ponieważ  na dzień dzisiejszy w stolicy jest ok. 50 kontrolerów, którzy nie są w stanie sprawdzić każdej strefy płatnego parkowania. Mandat wynosi 50 zł, więc jeśli ktoś systematycznie zostawia auto na kilka godzin, to oszczędność jest znacząca. Samochody z kamerą mają przyspieszyć  pracę kontrolerów i jednocześnie zwiększyć kontrolę, dzięki której kierujący będą musieli uiścić opłatę.

Nowy projekt będzie polegał na tym, że kamery zamieszczone na samochodach zarejestrują tablice rejestracyjne aut znajdujących się w strefie parkowania i wyślą je do systemu, który sprawdzi czy zapłacono za parkowanie. W tej chwili w parkomatach podaje się numery rejestracyjne, dlatego każde auto będzie w systemie. Właściciele reszty samochodów otrzymają wezwanie do zapłaty.

Smog truje Polskę: Sprawdź listę chorób, które może powodować

Rosyjski sposób na walkę z opłatami

Pomimo istnienia podobnego systemu w Rosji, tamtejsi kierowcy znaleźli sposób na ominięcie opłat. Na wschodzie zakrywają ostatnią cyfrę w tablicy rejestracyjnej.

Kiedy zmiany?

W przeciągu kilku miesięcy, warszawski ZDM ma przeprowadzić konsultacje technologiczne z potencjalnymi wykonawcami. Dopiero później zostanie ogłoszony przetarg na rozpoczęcie projektu.

Codziennie ze stref płatnego parkowania korzysta ok. 120 tysięcy aut. Od początku roku do końca listopada przychody z opłat wyniosły ok. 70 milionów złotych.

RadioZET.pl/zdm.waw/mw