Zamknij

Za badania techniczne zapłacisz z góry

Redakcja
26.04.2017 13:25
Za badania techniczne zapłacisz z góry
fot. materiały prasowe

Nowe zmiany zakładają, że starostowie nie będą już nadzorować stacji kontroli. A za sam przegląd będziemy zmuszeni zapłacić jeszcze przed uzyskaniem wyników. W teorii ma to zapobiec nadużyciom.

Przepisy mają obowiązywać od 30 października 2017 roku. Opłata ma być pobierana jeszcze przed badaniem i to niezależnie od jego wyniku. Jeśli decyzja będzie negatywna, zostanie odnotowana, a każda kolejna stacja diagnostyczna będzie mogła uzyskać dostęp do tej informacji drogą elektroniczną. Również te same dane będą mogli uzyskać policjanci.

Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie jest korzystne z perspektywy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niewykluczone, że kierowcy będą odpowiednio dbać o stan swoich samochodów z obawy przed wizją kilkukrotnego płacenia za przeprowadzanie badań technicznych. Dodatkowo, usprawniony system utrudni nieuczciwym diagnostom dopuszczanie do ruchu niesprawnych pojazdów.

Zgodnie z zapowiedziami z maja 2016 roku, nadzorem obiektów ma zajmować się Transport Dozoru Technicznego, podlegający ministrowi transportu.

Sprawniejsze technicznie auta oznaczają lepiej ustawione światła oraz mniejszą podatność na awarie techniczne, które mogą nawet przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie, czyli na przykład podczas wyprzedzania. Co więcej, mniej kierowców będzie poruszać się na łysych oponach. To wszystko w teorii…

A jak będzie w praktyce – zobaczymy.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Dobre zmiany?

Liczba głosów: