Zamknij

Za jazdę z tymi tablicami rejestracyjnymi grożą surowe kary. Jak uniknąć problemów?

Redakcja
23.01.2019 11:46
tablice rejestracyjne
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Mniejsze tablice rejestracyjne miały pomóc właścicielom pojazdów z japońskiego i amerykańskiego rynku, gdzie jest mniej miejsca na ich zamontowanie. Okazuje się, że tablice są często mocowane w europejskich autach, co nie jest zgodne z prawem.

Na samochodach pochodzących z innych rynków (np. USA i Japonia) możemy zauważyć, że miejsce na tablicę rejestracyjną jest o wiele mniejsze niż w europejskich autach. Jednak i w Europie zdarzają się przypadki, że niektóre samochody mają małe rejestracje: Peugeot Partner, Fiat Seicento czy inne wersje, w których producenci postawili na mniejszą wnękę. Właściciele takich aut najczęściej nie są świadomi tego, że przez tak drobny szczegół mogą mieć poważne kłopoty.

W Polsce tablica rejestracyjna musi mieć wymiar 520 mm × 114 mm w przypadku tablicy jednorzędowej. Odnośnie do dwurzędowej wymiary wynoszą 305 mm × 214 mm. Jednak w Stanach Zjednoczonych i Japonii wynosi to odpowiednio 305 mm × 155 mm i 330 × 165 mm. Kiedy polscy kierowcy sprowadzają samochody, na miejscu okazuje się, że miejsce na „blachy” jest ograniczone. Wobec tego większość kombinuje i próbuje naginać tablicę albo jeździć ze specjalnymi zamiennikami.

Jednak na drogach możemy spotkać inne auta z mniejszymi tablicami rejestracyjnymi. Dzieje się tak, ponieważ przy składaniu wniosku do wydziału komunikacji nie musimy pokazywać dowodu, że mamy za mało miejsca w zderzaku.

W wybranych wydziałach komunikacji w momencie zamawiania tablic rejestracyjnych o zwężonej czcionce i mniejszych wymiarach trzeba podpisać oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji (czy pojazd jest konstrukcyjnie przystosowany do takich „blach”). Należy przy tym pamiętać, że za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Okazuje się, że samochody zaopatrzone w małe tablice rejestracyjne nie mają prawa przechodzić przeglądu technicznego. Mało tego, w trakcie kontroli policyjnej funkcjonariusz może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny. Jednak bez żadnych innych konsekwencji możemy wymienić tablicę z małych na zwykłe.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motofakty.pl, auto-swiat.pl/MW