Za pomocą tabletu kradli luksusowe auta

02.08.2017 10:00

W Tarnowie policjanci złapali na gorącym uczynku trzech mężczyzn w wieku 25-34 lat, mieszkańców powiatu krakowskiego, próbujących ukraść BMW X5 o wartości około 300 000 zł. Zdaniem mundurowych, w przywłaszczaniu cudzej własności pomagał im tablet.

Za pomocą tabletu kradli luksusowe auta fot. policja.pl

To właśnie urządzenia elektroniczne wykorzystywane były do obejścia zabezpieczeń drogich pojazdów, co następnie pozwalało na dokonanie ich kradzieży. Zatrzymanym już przedstawiono zarzut usiłowania przywłaszczenia cudzego mienia, wraz z włamaniem do pojazdu.

Tarnowska prokuratura po analizie materiałów dowodowych zastosowała środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy. Za wspomniane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Co ciekawe, specjaliści z ADAC w marcu 2016 roku przeprowadzili testy mające na celu wykazanie ewentualnych luk w zabezpieczeniach systemów bezkluczykowych. Okazało się wtenczas, że w tym przypadku wygoda i bezpieczeństwo to elementy rozłączne.

Bezkluczykowy dostęp – w zależności od zaawansowania systemu – pozwala na otwarcie i zamknięcie samochodu, a nawet uruchomienie silnika. I to właśnie jest jedno ze szczególnie ciepło przyjętych przez klientów rozwiązań. Wystarczy mieć schowany kluczyk gdzieś w kieszeni lub w torebce i bez sięgania po niego można cieszyć się łatwym dostępem do pojazdu. Niestety ta technologia ułatwia życie nie tylko prawowitym właścicielom, ale również rzezimieszkom próbującym przywłaszczyć cudzy samochód.

Eksperci na potrzeby testów samodzielnie stworzyli urządzenie wzmacniające sygnał radiowy, którego zasięg wynosił kilkaset metrów. Po włączeniu przyrządu byli oni w stanie otworzyć drzwi i uruchomić silnik, pomimo że oryginalne kluczyki nie znajdowały się w pobliżu. To oznacza, że wykorzystanie nieskomplikowanego sprzętu pozwala na bardzo łatwą kradzież nowoczesnych aut. Nie trzeba stosować metod „jaskiniowca” rozbijając szyby, ani męczyć się z zaryglowanymi zamkami w drzwiach.

RadioZET/MS

Oceń