Za zmowę niemieckim producentom grożą milionowe kary

08.08.2017 10:00

Niemieckim koncernom motoryzacyjnym grożą miliardowe kary finansowe, o ile oskarżenia o nielegalnej zmowie zostaną udowodnione.

Za zmowę niemieckim producentom grożą milionowe kary fot. materiały prasowe

Tak przynajmniej wynika z informacji przedstawionych przez Komisję Europejską z Guentherem Oettingerem na czele. Jego zdaniem grzywny w wysokości miliardów euro są możliwe, o czym wspominał na łamach poniedziałkowego wydania gazety „Bild”:

"

Na przestrzeni ostatnich 10 lat, Unia Europejska zajmowała się sprawami dziewięciu przypadków antymonopolowych w przemyśle motoryzacyjnym i nałożyła grzywny w wysokości około 10 miliardów euro. To daje nam pojęcie o tym, czego możemy spodziewać się tym razem. "

Eksperci spekulują, że czołowe firmy motoryzacyjne, włącznie z Volkswagenem, Audi, Porsche i Daimlerem, współpracowały ze sobą od lat 90. Ponad 200 pracowników wspomnianych przedsiębiorstw nielegalnie uzgadniało kwestie dotyczące technologii, kosztów oraz dostawców, naruszając w ten sposób prawo antymonopolowe i konkurencyjne. Jak wynika z raportu, właściciel Mercedesa dobrowolnie przyznał się do tego organom ds. konkurencji jeszcze w 2013 roku.

Niedługo przed ujawnieniem tego skandalu, niemieccy producenci zadeklarowali, że zmodernizują ponad 2 miliony aut z silnikami wysokoprężnymi, co miało pozwolić na redukcję emisji tlenków azotu o co najmniej 25%.

RadioZET/MS

Oceń