Zamknij

Zabójczy system bezkluczykowego dostępu do auta. Zginęło już 28 osób

Redakcja
16.05.2018 09:51
system w samochodzie
fot. Shutterstock

Od jakiegoś czasu bezkluczykowy system dostępu do samochodu jest instalowany w niemal każdym nowym aucie. Jak się okazało może być też zabójczy dla kierowców. W USA przez nieudolną obsługę tego rozwiązania zginęło 28 osób.

Jak podaje „New York Times” z powodu nieumiejętnego korzystania z systemu zginęło 28 osób, a 40 zostało poważnie poszkodowanych, gdzie niektórzy doznali uszkodzenia mózgu. Główną przyczyną jest zatrucie tlenkiem węgla, który jest emitowany przez własne auta. Mowa tu nie o próbach samobójczych, tylko o gapiostwu i przyzwyczajeniach kierowców, którzy zaczęli jeździć pojazdami wyposażonymi w system bezkluczykowy.

Kłopot leży w tym, że kierujący tuż po zaparkowaniu pojazdu w garażu zapominają o wyłączeniu silnika przyciskiem. Mimo wyjęcia kluczyka jednostka wciąż pracuje, a w międzyczasie w garażu zaczyna gromadzić się trujący tlenek węgla.

W związku z tym do producentów samochodów zaczęły napływać pozwy od rodzin ofiar, które domagają się wysokich odszkodowań. Do sytuacji odniosła się także Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która zasugerowała, aby zamontować dodatkowe systemy ostrzegające kierowcę np. za pomocą sygnału albo świateł.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/MW