Zamknij

Zakaz wjazdu aut z dieslem także w Polsce? Interpelacja posła do ministra środowiska

Redakcja
18.10.2018 10:58
rura wydechowa
fot. Shutterstock

W Europie, głównie w Niemczech, wprowadza się ograniczenia wjazdu samochodów z dieslami do danych miast. Poseł Grzegorz Furgo domaga się, aby podobne zasady obowiązywały w Polsce. Polityk złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Środowiska.

Wkrótce w naszym kraju nadejdzie zima i ponownie rozgorzeje dyskusja na temat czystości powietrza. Jeden z posłów postanowił wyjść naprzeciw i skierował interpelację do Ministerstwa Środowiska, w którym pyta, czy resort rozważa w najbliższym czasie wprowadzenia ograniczeń wjazdu diesli do miast.

Polityk dotarł do informacji, z których wynika, że udział samochodów w emisji zanieczyszczeń wynosi od 30 do 70 proc. Poseł zaznacza, że władze wielu europejskich miast zdecydowały się już ograniczyć dieslom poruszanie się po centrach miast lub zapowiadają wprowadzenie takiego rozwiązania.

Dla przykładu w Berlinie obowiązują zakazy zabraniające dieslom wjazdu na konkretne ulice, jeśli nie spełniają norm Euro 4 lub wcześniejszych. W lutym przyszłego roku identyczna zasada ma obowiązywać we Frankfurcie. Ponadto nasi zachodni sąsiedzi chcą iść krok dalej i zakazać wjazdu do centrum stolicy wszystkim dieslom, które nie spełniają normy Euro 6.

W tej chwili w Polsce obowiązuje ustawa o elektromobilności, która pozwala na tworzenie stref z ograniczeniami w transporcie kołowym. Wówczas do pewnych miejsc będą mogły dojeżdżać wyłącznie pojazdy o napędzie elektrycznym, wodorowym, hybrydy typu plug-in, a także samochody na CNG.

Mimo tego Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić w życie swoje własne przepisy, które umożliwiłyby samorządom prawo do tworzenia stref, do których mogłyby wjeżdżać tradycyjne pojazdy spalinowe spełniające określoną normę Euro.

Jednak na chwilę obecną nie ma konkretnych planów zakazujących wjazdu dieslom do centrów miast.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW